Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան սպառնալիք է գլոբալ խաղաղությանն ու անվտանգությանը. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանը ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի գրասենյակի Գործադիր կոմիտեի 71-րդ նստաշրջանին հանդես եկավ ելույթով։
Նախարարի տեղակալն իր խոսքում անդրադարձավ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններին: Վերջինս նշեց, որ Ադրբեջանի ագրեսիան, որը վայելում է Թուրքիայի անվերապահ աջակցությունը, սպառնալիք է գլոբալ խաղաղությանն ու անվտանգությանը, իսկ դրա արդյունքը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանային հումանիտար ճգնաժամի:
Արտակ Ապիտոնյանը նշեց, որ ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան զոհեր և բազմաթիվ վիրավորներ, և շարունակվող ռազմական գործողություններն անմիջական սպառնալիք են ստեղծում Արցախի 150,000 ազգաբնակչության գոյութենական անվտանգության համար։ Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանը տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ դիտավորյալ թիրախավորում է Արցախի քաղաքացիական բնակչությանը և ենթակառուցվածքները (հիվանդանոցներ, դպրոցներ, ճանապարհներ, հաղորդակցության միջոցներ և այլն)՝ օգտագործելով նաև կասետային մահացու զենք։
Նախարարի տեղակալը հավելեց, որ ադրբեջանական կողմի այս սադրիչ գործողությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում՝ Ժնևի կոնվենցիայի կոպտագույն խախտում են։
Արտակ Ապիտոնյանն անդրադարձավ նաև Թուրքիայի ապակայունացնող քաղաքականությանը, որի անմիջական աջակցության արդյունքում Ադրբեջանը ռազմական գործողությունների աշխարհագրությունը տեղափոխել է նաև ՀՀ տարածք՝ մասնավորապես թիրախավորելով Վարդենիսի շրջանի քաղաքացիական բնակչությանը։ Նա նշվեց նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա ահաբեկիչների՝ Արցախի դեմ վարվող ռազմական գործողություններում ներգրավելու հանգամանքի մասին։ Ապիտոնյանը հավելեց, որ ադրբեջանա-թուրքական զինված ուժերի նման գործողությունները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային անվտանգությունը և խոչընդոտում են մարտական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը:
Արտակ Ապիտոնյանը բարձր գնահատեց Բարձր հանձնակատարի՝ լարվածության թուլացմանն ուղղված կոչը և հավելեց, որ, չնայած միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կոչերին, Ադրբեջանը և Թուրքիան շարունակում են լայնածավալ ռազմական գործողությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու նպատակով։
ԱԳ նախարարի տեղակալը հավաստիացրեց, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և համոզմունք հայտնեց, որ Արցախի ժողովրդին միջազգային հրատապ մարդասիրական օգնության ցուցաբերումը պետք է իրականացվի անկախ բոլոր հանգամանքներից, այդ թվում՝ Արցախի կարգավիճակից։

Агрессия Азербайджана против Арцаха - угроза глобальному миру и безопасности: Заместитель министра иностранных дел РА
5 октября заместитель министра иностранных дел Армении Артак Апитонян выступил с речью на 71-й сессии Исполнительного комитета офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Он отметил, что агрессия Азербайджана, которая пользуется безоговорочной поддержкой Турции, является угрозой глобальному миру и безопасности, а ее результат может привести к региональному гуманитарному кризису.
Артак Апитонян отметил, что в результате азербайджанской агрессии среди гражданского населения есть жертвы и многочисленные раненые, и продолжающиеся военные действия создают непосредственную угрозу существованию 150.000 населения Арцаха. Он подчеркнул, что Азербайджан преднамеренно нацелен на гражданское население и инфраструктуры Арцаха (больницы, школы, дороги, средства коммуникации и т.д.), используя также смертельное кассетное оружие.
Заместитель министра добавил, что эти провокационные действия азербайджанской стороны являются грубейшим нарушением международного гуманитарного права, в том числе Женевской конвенции.
Артак Апитонян коснулся также дестабилизирующей политики Турции, в результате непосредственного содействия которой Азербайджан перенес географию военных действий на территорию РА, в частности, мишенью стало  гражданское население Варденисского района. Он также отметил факт вовлечения Турции и Азербайджана в военные действия против Арцаха посредством иностранных террористов из Сирии и Ливии. Апитонян добавил, что подобные действия азербайджано-турецких вооруженных сил серьезно ставят под угрозу региональную безопасность и препятствуют усилиям международного сообщества по прекращению боевых действий.
Артак Апитонян высоко оценил призыв Верховного комиссара к снижению напряженности и добавил, что, несмотря на призывы международного сообщества и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Азербайджан и Турция продолжают широкомасштабные военные действия с целью решения нагорно-карабахской проблемы военным путем.
Заместитель министра иностранных дел заверил, что Армения привержена мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы и выразил уверенность, что оказание срочной международной гуманитарной помощи народу Арцаха должно осуществляться независимо от всех обстоятельств, в том числе статуса Арцаха.