Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել միջազգային հանրությանը սատարել հայկական ժողովրդավարությանը
Սեպտեմբերի 20-ին, Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կազմակերպած «Ժողովրդավարության արդյունքները» միջոցառմանը, որին մասնակցում էին մի շարք պետությունների ղեկավարներ և բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, մասնավոր խոշոր ընկերությունների և հիմնադրամների տնօրեններ։
Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում հայ ժողովուրդն ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով երկու անգամ իր քվեն է տվել հանուն ժողովրդավարության:
ՀՀ ԱԳ նախարարն արձանագրել է, որ Հայաստանում լայն թափով իրականացվում են ժողովրդավարական բարեփոխումներ, ապահովվում է օրենքի գերակայությունը, պաշտպանվում են մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, և կառավարության առաջնահերթություններից է անզիջում պայքարը կոռուպցիայի դեմ: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ամենատարբեր միջազգային հեղինակավոր վարկանիշային ցուցակներում Հայաստանը շարունակաբար բարելավում է իր դիրքերը ժողովրդավարության, տնտեսական ազատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ցուցիչներում` այսպիսով առավել գրավիչ դառնալով արտաքին աշխարհի համար:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի համար ժողովրդավարական արժեքներն ու սկզբունքներն անսակարկելի են և կոչ արել միջազգային հանրությանը սատարել հայկական ժողովրդավարությանը՝ այդ թվում դատապարտելով և կանխելով Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիան։

Арарат Мирзоян принял участие в мероприятии «Итоги демократии»
20 сентября, в рамках работ 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке, министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял участие и выступил с речью в организованном Агентством США по международному развитию (USAID) мероприятии «Итоги демократии», в котором приняли участие ряд глав государств и высокопоставленных лиц, госсекретарь США Энтони Блинкен, директора частных корпораций и фондов.
В своем выступлении Арарат Мирзоян отметил, что за последние годы армянский народ дважды проголосовал за демократию посредством свободных и справедливых выборов.
Министр иностранных дел РА отметил, что в Армении с большим размахом осуществляются демократические реформы, обеспечивается верховенство закона, защищаются права и основные свободы человека, а бескомпромиссная борьба с коррупцией является одной из приоритетов правительства. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул, что Армения последовательно улучшает свои позиции по показателям демократии, экономической свободы, борьбы с коррупцией в различных престижных международных рейтинговых списках, тем самым становясь более привлекательной для внешнего мира.
Глава внешнеполитического ведомства РА отметил, что демократические ценности и принципы для Армении непреложны, и призвал международное сообщество поддержать армянскую демократию, в том числе путем осуждения и предотвращения агрессии против Армении.