Անկարան աջակցություն կհայտնի Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրին. դիվանագիտական աղբյուր
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Ստամբուլում «3+3» տարածաշրջանային պլատֆորմի հանդիպման ժամանակ, որին կմասնակցեն Հայաստանի եւ ՌԴ արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանը եւ Սերգեյ Լավրովը, կընդգծի Անկարայի աջակցությունը Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստիին» դիվանագիտական աղբյուրն Անկարայում։
«Սպասվում է, որ իր ելույթում նախարար Ֆիդանը կհայտարարի այն մասին, որ Անկարայի ջանքերն ուղղված են խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը Կովկասում։ Սպասվում է, որ շեշտը կդրվի այն բանի վրա, որ տարածաշրջանային պատասխանատվությունը խնդիրների լուծման առավել արդյունավետ միջոցն է։ Նախարարը կընդգծի, որ Թուրքիան աջակցում է գործընթացին, որին զուգահեռ ընթանում է Թուրքիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Դիվանագիտական աղբյուրի խոսքով՝  հանդիպման մասնակիցները կընդունեն համատեղ հայտարարություն՝ ընդգծելով հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը։
«Հանդիպման ավարտին մասնակից երկրները նախատեսում են ընդունել համատեղ հայտարարություն։ Հայտարարության տեքստում կընդգծվի տարածաշրջանի երկրների միջեւ խնդիրները երկխոսության ճանապարհով լուծելու որոշման անհրաժեշտությունը՝ ելնելով ՄԱԿ Կանոնադրությունում ամրագրված սկզբունքներից»,- տեղեկացրել է գործակալության զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ հայտարարության տեքստում նախատեսվում է նաեւ շեշտը դնել տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության, վստահության ամրապնդման եւ բարեկեցության բարձրացման անհրաժեշտության վրա։

Источник Анкара выразит поддержку мирному договору между Ереваном и Баку
Глава МИД Турции Хакан Фидан на встрече региональной платформы «3+3» в Стамбуле, в которой, как ожидается, примут участие главы МИД Армении и РФ Арарат Мирзоян и Сергей Лавров, подчеркнет поддержку Анкарой процесса заключения мирного договора между Баку и Ереваном, сообщил РИА Новости дипломатический источник в турецкой столице.
«Ожидается, что в своем выступлении министр Фидан заявит о том, что усилия Анкары направлены на установление мира и стабильности на Кавказе. Ожидается, что будет сделан акцент на том, что региональная ответственность является наиболее эффективным методом решения проблем. Министр подчеркнет, что Турция поддерживает процесс, параллельно которому ведется и процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией», - сказал собеседник агентства.
По словам диписточника, участники встречи примут совместное заявление, подчеркнув необходимость мирного урегулирования конфликтов.
«В конце встречи странами-участницами планируется принятие совместного заявления. В тексте заявления будет подчеркнута необходимость решения проблем между странами региона путем диалога, исходя из принципов, закрепленных в Уставе ООН», - сообщил собеседник агентства.
По его словам, в тексте заявления также планируется сделать акцент на необходимости регионального экономического сотрудничества, укрепления доверия и повышения благосостояния.