ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն տրանսատլանտյան դաշնակիցների հետ Հայաստանի մերձեցման սխեմա են մշակում.  Օ'Բրայեն
Միացյալ Նահանգներն ու Եվրամիությունը ցանկանում են Հայաստանի մերձեցումը անդրատլանտյան դաշնակիցների հետ և դրա ապահովման սխեմա են մշակում: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ ' Բրայենը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
"[Եվրահանձնաժողովի] նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հրապարակավ հայտարարել է, որ մտադիր է հանդիպում անցկացնել մեզ և Հայաստանի հետ՝ Հայաստանը մեր համայնքին մերձեցնելու նպատակով։ Ես դա քննարկել եմ մի քանի օր առաջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, եւ մենք պարզում ենք, թե ինչ տեսք կարող է ունենալ դա",-հայտարարել Է դիվանագետը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ լսումների ժամանակ:
"Հաշվի առնելով աշխարհագրական հարևանությունը՝ աներևակայելի կարևոր է այն առաջարկը, որը կարող է անել ԵՄ-ն առևտրային արտոնությունների, տնտեսական համագործակցության և միասնական շուկա մուտք գործելու առումով: Մենք կարող ենք օգնել դրան", - ասել է Օ ' Բրայենը: Նա նշել է, որ դաշնակիցները "ճանապարհի կեսին են" և տեսնում են, թե ինչպիսին կարող է լինել տնտեսական ապագան:
Պետքարտուղարի օգնականը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան ևս աշխատում են Հայաստանի անվտանգության ապահովման լրացուցիչ միջոցների ուղղությամբ: "Մենք դիտարկում ենք մեր ունեցած բոլոր գործիքները։ Ես չեմ պատրաստվում կանխատեսել պատժամիջոցների մասին որոշումները, բայց դա, անշուշտ, մեր զինանոցի տարրերից մեկն է", - ընդգծել է նա:

США и ЕС вырабатывают схему сближения Армении с трансатлантическими союзниками
Соединенные Штаты и Евросоюз хотят сближения Армении с трансатлантическими союзниками и вырабатывают схему для его обеспечения. Об этом сообщил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен.
"Председатель [Еврокомиссии Урсула] фон дер Ляйен публично заявляла, что намерена провести встречу с нами и Арменией с целью сближения Армении с нашим сообществом. Я обсуждал это несколько дней назад с премьер-министром [Армении Николом Пашиняном], и мы выясняем, как это могло бы выглядеть", - заявил дипломат, выступая в комитете Палаты представителей Конгресса США по иностранным делам на слушаниях по ситуации вокруг Нагорного Карабаха.
"Учитывая географическую близость, предложение, которое может сделать ЕС в плане торговых преференций, экономического сотрудничества и доступа к единому рынку, невероятно важно. Мы можем помочь с этим", - сказал О'Брайен. Он отметил, что союзники "находятся на середине пути" и видят, каким может быть экономическое будущее.
Помощник госсекретаря добавил, что США и Европа также работают над дополнительными мерами по обеспечению безопасности Армении. "Мы рассматриваем все имеющиеся у нас инструменты. Я не собираюсь предсказывать решения о санкциях, но это, безусловно, один из элементов нашего арсенала", - подчеркнул он.