ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հանդիպումը Ջերմուկում
Դեկտեմբերի 20-21-ը Ջերմուկում ՀՀ ԱԳ նախարարի և ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների աշխատանքային քննարկումը:
Դեկտեմբերի 20-ին միջոցառման մասնակիցների հետ հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, առկա մարտահրավերներին և դրանց դիմագրավելու հնարավորություններին, խոսել առկա պայմաններում դիվանագետներից ունեցած ակնկալիքների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Հաջորդիվ, նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ բարձրաստիճան դիվանագետները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման, սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների մանրամասները, ինչպես նաև ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին վերաբերող այլ հարցեր:

Дипкорпус Армении обсудил в Джермуке блокировку Лачинского коридора
20-21 декабря в Джермуке, под руководством Министра иностранных дел РА и руководства центрального аппарата МИД, состоялось рабочее совещание глав дипломатических представительств РА.
20 декабря с участниками мероприятия встретился премьер-министр РА Никол Пашинян. Премьер-министр коснулся внешнеполитических приоритетов Армении, существующих вызовов и возможностей их решения, рассказал об ожиданиях от дипломатов в нынешних условиях. Никол Пашинян также ответил на вопросы аудитории.
Как сообщили в МИД РА, далее высокопоставленные дипломаты во главе с министром Араратом Мирзояном обсудили урегулирование армяно-азербайджанских отношений, решение нагорно-карабахской проблемы, блокирование Азербайджаном Лачинского коридора, пограничные безопасность и демаркация, экономическая и транспортная инфраструктура в регионе, детали процесса снятия блокады, нормализации армяно-турецких отношений, а также другие вопросы, связанные с внешнеполитическими приоритетами Республики Армения.