Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում. ԵԺԿ
Եվրախորհրդարանի ամենամեծ խմբակցության՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (EPP) արտաքին հարցերով խոսնակ Միշայել Գալերը և մեծությամբ երկրորդ խմբակցության՝ Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադեմ դաշինքի (S&D) արտաքին հարցերով համակարգող Տոնինո Պիցուլան անդրադարձել են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային։
Պատգամավորները մասնավորապես նշել են.
«Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում: Պայմանավորվածության համաձայն՝ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Պետք է կանխել լայնամասշտաբ պատերազմը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Բոլոր կողմերից կտուժեն մարդիկ»։
Միշայել Գալեր
«Դատապարտում եմ Ադրբեջանի գործողությունները: Անհրաժեշտ է վերադառնալ բանակցային գործընթացին` հիմնված ԵԱՀԿ համաձայնեցված 3 սկզբունքների վրա, այն է` տարածքային ամբողջականություն, ինքնորոշման իրավունք և հատկապես` ուժի չկիրառում: Կոչ եմ անում միջազգային դերակատարներին` Մինսկի խմբի համանախագահներին, աշխատել երկու կողմերի հետ էլ»։

Азербайджан должен немедленно прекратить военные действия в Нагорном Карабахе: ЕНП
Пресс-секретарь самой большой фракции Европарламента по внешним вопросам Европейской народной партии (EPP) Мишель Галер и координатор второй по величине фракции-Прогрессивного альянса социалистов и демократов (S&D) Тонино Пицула коснулись развязанной Азербайджаном агрессии против Арцаха.
Депутаты, в частности, отметили: «Азербайджан должен немедленно прекратить военные действия в Нагорном Карабахе. Согласно договоренности, конфликт должен быть урегулирован путем мирных переговоров. Нужно предотвратить широкомасштабную войну между Азербайджаном и Арменией, от этого пострадают все стороны».
Мишель Галер
«Необходимо вернуться к переговорному процессу, основанному на трех согласованных принципах ОБСЕ: территориальная целостность, право на самоопределение и, в частности, неприменение силы. Призываю международных игроков-сопредседателей Минской группы, работать с обеими сторонами».