Ադրբեջանը խախտել է ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողություն պարտավորությունը. Ռուբինյան
Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո։ Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի տարածած հայտարարությունում․
«Այսինքն միջանցքում զորախումբը ոչ թե կանգնած է Ադրբեջանական բանակի ու ԼՂ Պաշտպանության բանակի միջև՝ բախումներ թույլ չտալու համար, այլ իրականացնում է 5 կմ լայնությամբ տարածքի ուղիղ վերահսկողություն՝ ԼՂ և Հայաստանի միջև անխափան կապ ապահովելու նպատակով։
Համաձայն հայտարարության՝ ո՛չ ԼՂ-ն, ո՛չ ՀՀ-ն Լաչինի միջանցքում որևէ գործառույթ չունեն, որովհետև այն չի գտնվում վերջիններիս վերահսկողության ներքո։
Ադրբեջանը նույնպես նույն պատճառով միջանցքում որևէ գործառույթ չունի, բայց ունի 1 պարտավորություն՝ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»:
Այսինքն Ադրբեջանը պարտավորվել է որևէ կերպ վտանգի չենթարկել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքով ազատ տեղաշարժը։ (Օրինակ՝ չռմբակոծել ճանապարհը կամ ֆեյք բնապահպաններ այնտեղ չուղարկել այն արգելափակելու համար):
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումով Ադրբեջանն իր այս պարտավորությունն ակնհայտորեն խախտել է։
Արդյունքում խախտվել է նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի՝ միջանցքում վերահսկողություն իրականացնելու պարտավորությունը։
Իրավիճակի հանգուցալուծումը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից Լաչինի միջանցքում իր լիակատար վերահսկողության վերականգնումն է՝ ցանկացած կերպ։
Հ.Գ.
Փարիզում եմ ԵԽԽՎ քաղաքական և մոնիտորինգի կոմիտեների նիստերին մասնակցելու համար։ Ստեղծված իրավիճակը քննարկման թեմա եմ դարձնելու նաև այստեղ",- գրել է ԱԺ փոխնախագահը»։

Азербайджан нарушил обязательство российского миротворческого контингента осуществлять контроль в коридоре: Рубен Рубинян
Вице-спикер армянского парламента поднимет тему блокады Азербайджаном Лачинского коридора в ПАСЕ Вице-спикер армянского парламента Рубен Рубинян поднимет тему блокады Азербайджаном Лачинского коридора в ПАСЕ.
В этой связи он выступил с заявлением: «В пункте 6 заявления от 9 ноября четко указано, что: Лачинский коридор находится под контролем российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. То есть, в коридоре контингент не стоит между Азербайджанской армией и Армией обороны Нагорного Карабаха, чтобы не допустить столкновений, а осуществляет прямой контроль над территорией шириной в 5 км с целью обеспечения бесперебойной связи между Нагорным Карабахом и Арменией. Согласно этому заявлению, ни НК, ни РА не имеют какой-либо функции в Лачинском коридоре, поскольку он не находится под их контролем.
Азербайджан также не выполняет никаких функций в коридоре по той же причине, но имеет одно обязательство: «Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору». То есть Азербайджан обязался никоим образом не подвергать опасности свободное передвижение по территории, находящейся под контролем российского миротворческого контингента. (Например, не бомбить дорогу или не отправлять туда фейковых экологов, чтобы заблокировать ее).
Незаконным блокированием Лачинского коридора Азербайджан явно нарушил это свое обязательство. В результате было нарушено и обязательство российского миротворческого контингента осуществлять контроль в коридоре. Разрешение ситуации в восстановлении в соответствии с пунктом 6 заявления от 9 ноября российским миротворческим контингентом полного контроля над Лачинским коридором любым способом.
P.S. Я нахожусь в Париже для участия в заседании мониторинговой комиссии ПАСЕ. Создавшуюся в Лачинском коридоре ситуацию я сделаю темой обсуждения и здесь», - написал вице-спикер НС.