Ադրբեջանում շարունակում են Հայաստանի հանդեպ տարածքային հավակնությունների գիծը
Ադրբեջանում շարունակում են Հայաստանի հանդեպ տարածքային հավակնությունների գիծը։ Հերթական դրսեւորումը եղել է խորհրդարանի լսումների ժամանակ, ստեղծվել է «Արեմտյան Ադրբեջանի տեղանունների էլեկտրոնային շտեմարան»։
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, այս մասին ասել է աշխարհագրության ինստիտուտի տնօրեն Զաքիր Էմինովը Միլի մեջլիսի հանրային լսումներում, որոնք նվիրված էին «Արեւմտյան Ադրբեջանի տեղանունները՝ պատմության խեղաթյուրումից մինչեւ արդարության վերականգնում» թեմային։
Նրա խոսքով՝ առաջիկայում աշխատանքն այս ուղղությամբ կավարտվի։
Հիշեցնենք, որ «արեւմտյան Ադրբեջան» ասելով ներկայում գոյություն ունեցող Ադրբեջանում նկատի ունեն Հայաստանի ողջ տարածքը։ «Արդարության վերականգնումը» պետք է հասկանալ որպես ուղիղ հավակնություն։

В Азербайджане продолжают курс на территориальные претензии к Армении
В Азербайджане продолжают курс на территориальные претензии к Армении. Очередное проявление вылилось в слушания в парламенте и создание «электронной базы топонимов Западного Азербайджана».
Как сообщает АПА, об этом сказал директор института географии Закир Эминов на общественных слушаниях в милли меджлисе на тему «Топонимы западного Азербайджана: от искажения истории до восстановления справедливости».
По его словам, в ближайшее время работа в этом направлении будет завершена.
Напомним, что под «западным Азербайджаном» в Азербайджане ныне существующем подразумевают всю территорию Армении. «Восстановление справедливости» следует понимать как прямые претензии.