Ադրբեջանի նախագահը հայ ժողովրդի մասին խոսում է էթնիկ զտումների սպառնալիքի լեզվով
Հայաստանի պետական սահմանների որոշման գործընթացի ոչ լեգիտիմ լինելու և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ուղեկցվելու հարցերով այսօր դիմել եմ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահին, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի գլխավոր քարտուղարներին, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ԵԽԽՎ-ի և ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահներին, ՄԻԵԴ նախագահին, ԵԽԽՎ Ադրբեջանի ու Հայաստանի հարցրերով համազեկուցողներին, ինչպես նաև այլ գործընկերների, այդ թվում՝ օմբուդսմանների ու նրանց միավորումների: Այս մասին հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Նամակներում նշված է Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացն իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ողջ բնակչությանն ուղղված պատերազմի բացահայտ սպառնալիքների ներքո: Ադրբեջանի նախագահը ողջ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի բնակչության մասին խոսում է էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքների լեզվով, նույնն անում է նաև Թուրքիայի նախագահը։ Ադրբեջանի նախագահը և նրա օրինակով, առհասարակ, հանրային գործիչները բացահայտ վիրավորում են հայ ժողովրդի արժանապատվությունը, հրահրում են էթնիկ պատկանելիության հիմքով թշնամանք (կցված են կոնկրետ ապացույցներ)։
Այս ամենի արդյունքում Հայաստանի Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի կոնկրետ բնակավայրերում սահմանների որոշման գործընթացն արդեն հանգեցրել է մարդու միջազգայնորեն ճանաչված սոցիալ-տնտեսական [սեփականության և այլն] իրավունքների կոպիտ խախտումների ու լրջորեն վտանգել է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական անձեռնմխելիության և մյուս իրավունքները: Խաթարվել է խաղաղ, բռնությունից զերծ միջավայրում ապրելու ու զարգանալու երեխաների լավագույն շահը։ Վտանգվել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների անվտանգությունը։
Այսինքն՝ գործընթացն ուղեկցվում է իրավունքի գերակայության պահանջների բացարձակ և չունի լեգիտիմություն:
Հետևաբար, այն պետք է անհապաղ դադարեցվի կամ ենթարկվի սկզբունքային վերանայման:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի նամակներում շեշտված է, որ սահմանների որոշման գործընթացում կիրառվում են միայն միջազգայնորեն բացարձակ անընդունելի մեխանիկական մոտեցումներ, այդ թվում՝ GPS կամ Google մասնավոր կազմակերպության քարտեզի հավելվածի օգտագործմամբ: Հաշվի չի առնվում միջազգայնորեն հաստատված որևէ չափանիշ:
Իսպառ բացակայում են մասնագիտական մոտեցումները, չեն տարվում հանձնաժողովային աշխատանքներ, չի իրականացվում նախնական գույքագրում ու մարդկանց կարիքների գնահատում, չկան պատշաճ իրավական հիմքեր։
Հայաստանի խաղաղ բնակիչների անմիջական հարևանությամբ կամ հենց բնակավայրերի մեջ [օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Գորիս և Կապան խոշորացված համայնքներում միջպետական կամ միջհամայնքային ճանապարհներին կամ հենց մայթերի բաժանումով անմիջապես բնակավայրի մեջ] տեղակայվել են ադրբեջանական զինվորականներ, այսինքն՝ զինված մարդիկ:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ կամ որևէ այլ փաստաթղթով ամրագրված չէ մարդկանց համար ՀՀ պետական սահմանների որոշման գործընթացի վերաբերյալ հասանելի ու կանխատեսելի ժամանակացույց:
Այս ամենի պատճառով սահմանների որոշման գործընթացի անթույլատրելի արագությունն ու հատկապես սահմանային բնակիչների իրավունքներին անմիջականորեն առնչվող պատշաճ տեղեկությունների բացակայությունը հանգեցրել է անորոշության ու որևէ հիմնավորում չունեցող աննախատեսելի իրավիճակների:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի նամակներում արձանագրված է, որ ցանկացած գործընթացի հիմքում, որն առնչվում է մարդուն, պետք է լինի իրավունքի գերակայությունը ու, հետևաբար, մարդու՝ միջազգայնորեն ճանաչված [մեր երկրի ներսում` նաև Սահմանադրությամբ երաշխավորված] իրավունքները: Սա ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունք է:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված պայմաններում ՀՀ սահմանների որոշման վերը շարադրված ողջ գործընթացը խարխլում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերը, ամբողջությամբ հակասում է հենց այն հիմնարար սկզբունքներին, որոնց համար երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ստեղծվել է ժամանակակից միջազգային իրավունքը՝ մարդու իրավունքների ու խաղաղության երաշխավորման նպատակով:
Միջազգային կառույցներից ու գործընկերներից յուրաքանչյուրին ուղարկված են անհատական ստորագրությամբ նամակներ՝ ըստ յուրաքանչյուրի իրավասության ու մանրամասն վերլուծությամբ»,- նշել է նա:

Омбудсмен Армении обратился к руководителям европейских структур по вопросу нелегитимности процесса определения границ
По вопросу нелегитимности процесса определения государственных границ Армении и сопровождения этого процесса грубыми нарушениями прав человека Омбудсмен РА Арман Татоян обратился сегодня к действующему председателю ОБСЕ, генеральным секретарям ООН и СЕ, комиссарам ООН и СЕ по правам человека, председателям ПАСЕ и ПА ОБСЕ, председателю ЕСПЧ, содокладчикам ПАСЕ по вопросам Азербайджана и Армении, а также ряду других партнеров, в том числе омбудсменам зарубежных стран.
В письмах, он, в частности, отметил: «В письмах отмечается, что процесс определения границ Армении с Азербайджаном осуществляется под откровенными угрозами войны азербайджанской стороны всему населению Армении. Президент Азербайджана угрожает этническими чистками и геноцидом армянскому народу, говорит на языке открытых угроз, то же самое делает и президент Турции. Президент Азербайджана и, по его примеру, общественные деятели открыто оскорбляют достоинство армянского народа, провоцируют вражду на основе этнической принадлежности (приложены конкретные доказательства).
В результате всего этого процесс определения границ в конкретных населенных пунктах Сюникской и Гегаркуникской областей Армении уже привел к грубым нарушениям международнопризнанных социально-экономических прав человека (право на собственность и др.) и поставил под серьезную угрозу жизнь, физическую неприкосновенность людей и другие их права. Нарушены права детей на мирную жизнь и развитие в свободной от насилия среде. Была поставлена под угрозу безопасность государственных границ Республики Армения.
То есть, процесс сопровождается абсолютными нарушениями требования о верховенстве права и не имеет легитимности. Следовательно, он должен быть немедленно прекращен или подвергнут фундаментальному пересмотру.
В письмах подчеркивается, что в процессе определения границ применяются только абсолютно неприемлемые на международном уровне механические подходы, в том числе с использованием приложений частных организаций GPS или Google.
Полностью отсутствуют профессиональные подходы, не ведутся работы на уровне спецкомиссий, не проводится предварительная инвентаризация и оценка нужд людей, нет надлежащих правовых основ.
В непосредственной близости от мирных жителей Армении (например, в укрупненных общинах Горис и Капан Сюникской области) на межгосударственных или межобщинных дорогах или непосредственно в населенном пункте размещены азербайджанские военные, то есть вооруженные люди.
В трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года или каком-либо другом документе не прописан доступный и предсказуемый график процесса определения государственных границ Армении.
Из-за всего этого - недопустимой скорости процесса определения границ и игнорирования прав жителей приграничных населенных пунктов, сложилась атмосфера неопределенности.
В письмах отмечено, что в основе любого процесса должен лежать принцип верховенства международнопризанных прав человека, которые действуют и в Армении и закреплены Конституцией РА. Это фундаментальный принцип демократии.
Очевидно, что в сложившихся условиях весь вышеупомянутый процесс определения границ РА подрывает основы международной системы прав человека, полностью противоречит тем основополагающим принципам, для соблюдения которых со времен Второй мировой войны было создано современное международное право, нацеленное на гарантирование соблюдения прав человека.
Каждому из международных структур и партнеров направлены письма с индивидуальной подписью согласно компетенции каждого из них».