Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում նորից վկայակոչել են Նիկոլ Փաշինյանին
Հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Կովկասում բանակցությունների գծով գլխավոր խորհրդական Լուի Բոնոյի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգի, տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։
Կողմերը քննարկել են «Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերը Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում բնակվող հայ բնակիչների վերաինտեգրման ուղղությամբ»։ Հիշեցնենք, որ ավելի քան 100 հազար հայեր մի քանի օրվա ընթացքում լքել են Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հետևանքով։ Լեռնային Ղարաբաղում մնացել են բառացիորեն մի քանի հայեր՝ կա՛մ հաշմանդամներ ու տարեցներ, կա՛մ մարդիկ, ում հարազատներն անհայտ կորել են, և նրանք դեռ շարունակում են որոնումները։
Բայրամովը հյուրին նույնիսկ տեղեկացրել է «հակաահաբեկչական միջոցառումների մասին», որոնց արդյունքում բնակչությունը լքել է Լեռնային Ղարաբաղը։
«Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ հայկական կողմի հայտարարությունները, հռետորաբանությունը և սադրանքները՝ ուղղված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ, շարունակում են լուրջ վտանգ ստեղծել խաղաղ գործընթացի համար և ընդգծել, որ նման գործողությունները վնասում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին և նախաձեռնություններին։
Նշվել է, որ Ադրբեջանից հայ բնակիչների հեռանալը կամավոր է և հիմնված է իրենց որոշման վրա, և որ այդ քայլը կապ չունի որևէ բռնի տեղահանման հետ, ինչը հաստատել են և՛ Հայաստանի վարչապետը, և՛ միջազգային կազմակերպությունները։ Այս համատեքստում նշվել են ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների այցերը տարածաշրջան և վերջին 30 տարվա ընթացքում առաջին այցի արդյունքներին հաջորդած առաքելության հայտարարությունները», - մեջբերում է լրատվամիջոցը Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը:

В МИД Азербайджана опять сослались на Пашиняна
9 октября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с главным советником Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Луисом Боно.
Как сообщили АПА в МИД Азербайджана, в ходе встречи состоялся обмен мнениями по повестке дня двустороннего и многостороннего сотрудничества между двумя странами, текущей ситуации в регионе, процессу нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Стороны ухитрились обсудить «шаги, предпринятые Азербайджаном в направлении реинтеграции армянских жителей, проживающих в Карабахском регионе Азербайджана». Напомним, что свыше 100 тысяч армян покинули Нагорный Карабах в течение нескольких дней вследствие геноцидальной политики Азербайджана. В Нагорном Карабахе остаются буквально несколько армян, либо инвалиды и пожилые, либо люди, чьи родственники пропали без вести, и они все еще продолжают поиски.
Байрамов даже проинформировал гостя «об антитеррористических мероприятиях», вследствие которых население и покинуло Нагорный Карабах.
«Министр Джейхун Байрамов отметил, что продолжаются создающие серьезную угрозу мирному процессу заявления, риторика и провокации армянской стороны, направленные против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, и подчеркнул, что подобные действия наносят ущерб усилиям и инициативам, направленным на установление стабильного мира в регионе. Было отмечено, что отъезд армянских жителей из Азербайджана происходит добровольно и на основании их собственного решения, и что этот шаг не имеет ничего общего с каким-либо насильственным перемещением, что подтвердили как премьер-министр Армении, так и международные организации. В этом контексте были отмечены визиты представителей ООН в регион и заявления миссии по итогам первого визита за 30 лет», - цитируют СМИ сообщение МИД АР.
Напомним, что премьер-министр действительно заявил об отсутствии угрозы для населения Нагорного Карабаха, и это заявление использовал глава МИД АР в своем выступлении на экстренном заседании СБ ООН.