Զելենսկին անձամբ է շրջանառում իր ազգության թեման և անում է դա միտումնավոր. Զախարովա
Վլադիմիր Զելենսկին միտումնավոր է շրջանառում իր ազգության թեման, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Sputnik ռադիոկայանի եթերում։
«Դուք հավանաբար ուշադրություն եք դարձրել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բացարձակ անընդունելի հայտարարությանն իբրև Զելենսկիի նկատմամբ Ռուսաստանում այլատյացական քաղաքականություն վարելու վերաբերյալ։ Առաջին հերթին սա սուտ է։ Եվ կցանկանայի հիշեցնել Պետդեպարտամենտի գաղափարախոսներին, որ Զելենսկիի ազգության թեման մենք չենք սկսել շրջանառել, դա մեզ բացարձակապես չի հետաքրքրում։ Զելենսկիի ազգության թեման սկսել է տարածել անցամբ Զելենսկին՝ անելով դա միտումնավոր ու իր ազգությունը կապելով Ուկրաինայի տարածքում քսենոֆոբիայի և նեոնացիզմի դրսևորումների հայտնվելու կամ առկա լինելու ենթադրյալ անհնարինության հետ, քանի որ մի մարդու մոտ ազգության առկայությունը չի կարող բացառել պետության տարածքում խնդիրների առկայությունը», - նշել է դիվանագետը՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ-ն ևս պետք է դադարի շահարկել տվյալ թեման։
«ԱՄՆ-ն պետք է դադարի ազգության ու ազգությունների թեմայի իր շահարկումները Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի համատեքստում», - հավելել է Զախարովան։

Тема национальности Зеленского раскручивается намеренно, заявила Захарова
Владимир Зеленский намеренно раскручивает тему своей национальности, заявила в эфире радио Sputnik официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Вы, наверное, обратили внимание на абсолютно недопустимое заявление госдепартамента США относительно якобы ксенофобской политики в отношении Зеленского, которую проводят в России. Во-первых, это ложь. И хотела бы напомнить идеологам госдепартамента, что тему национальности Зеленского начали раскручивать не мы – нам вообще нет до этого дела. Тему национальности Зеленского начал раскручивать сам Зеленский. Делая это намеренно, увязывая свою национальность с якобы невозможностью наличия или появления на территории Украины проявлений ксенофобии и неонацизма. Это ложный посыл. Поскольку наличие национальности у одного человека не может исключать наличие проблем на территории государства", – сказала дипломат.
"США должны прекратить свое манипулирование темой национальности и национальностей в контексте ситуации на Украине", - добавила Мария Захарова.