Ուկրաինացի բարձրաստիճան պաշտոնյան կոորդինացրել է «Հյուսիսային հոսքի» գրոհը. Washington Post
Ուկրաինացի բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյան եղել է պայթյունների կոորդինատորը, որոնք վնասել են «Հյուսիսային հոսք-1» եւ «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարները, տեղեկացրել է Washington Post թերթը՝ հղում կատարելով ուկրաինացի պաշտոնյաներին եւ եվրոպական աղբյուրներին։
Ուկրաինական հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանման հրամանատարներից Ռոման Չերվինսկին եղել է «Հյուսիսային հոսք» գործողության կոորդինատորը եւ ղեկավարել վեց մարդուց բաղկացած թիմը, որն իրականացրել է ենթակառուցվածքային գրոհը 2022թ. սեպտեմբերին»,- նշվել է հոդվածում։
Պարբերականը տեղեկացրել է, որ Չերվինսկին եւ վեց հոգուց բաղկացած խումբը վարձակալել էին առագաստանավակ եւ օգտագործել խորջրյա սարքավորում՝ գազատարներում պայթուցիկ տեղադրելու համար։
Չերվինսկին միայնակ չի գործել, այլ ենթարկվել է բարձրաստիճան սպաների հրամաններին, որոնք իրենց հերթին ենթարկվել են Ուկրաինայի ԶՈւ գլխավոր հրամանատար Վալերի Զալուժնիին, տեղեկացրել է թերթը։
Չերվինսկին Washington Post թերթին գրավոր տեղեկացրել է, որ հերքում է իր մասնակցությունը «Հյուսիսային հոսքի» դիվերսիային։ «Բոլոր ենթադրությունները գրոհին իմ մասնակցության մասին տարածվում են ռուսական քարոզչության միջոցով, առանց որեւէ հիմնավորման»,- ասել է Չերվինսկին։
Փետրվարին լրագրող Սեյմուր Հըրշը հայտնել էր, որ ԱՄՆ ՌԾՈւ սուզորդները ռումբեր են դրել, որոնք պայթեցրել են «Հյուսիսային հոսք-2-ն նախագահ Ջո Բայդենի ուղիղ հրամանով։ Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին քանիցս հերքել է ԱՄՆ մասնակցությունը պայթյուններին Հըրշի ռեպորտաժից հետո։

Washington Post: Высокопоставленный украинский чиновник координировал атаку на «Северный поток»
Бывший высокопоставленный украинский чиновник был координатором взрывов, которые привели к повреждению газопроводов «Северный поток-1» и «Северный поток-2», сообщила газета Washington Post со ссылкой на украинских чиновников и европейские источники.
Роман Червинский, бывший командир одного из подразделений украинского спецназа, был «координатором операции «Северный поток» и руководил командой из шести человек, которая осуществила разрушительную многомиллиардную инфраструктурную атаку в сентябре 2022 года», - говорится в статье.
Издание сообщило, что Червинский и группа из шести человек арендовали парусную лодку под вымышленными именами и использовали глубоководное водолазное оборудование для установки взрывчатки на газопроводах.
Червинский действовал не один и не планировал операцию, а подчинялся приказам высокопоставленных офицеров, которые в конечном итоге подчинялись главнокомандующему ВС  Украины Валерию Залужному, сообщает газета.
Червинский в письменном заявлении газете Washington Post отрицал свою причастность к диверсии на «Северном потоке». «Все предположения о моей причастности к атаке на "Северный поток" распространяются российской пропагандой без каких-либо оснований», - заявил Червинский.
В феврале Сеймур Херш, журналист, лауреат Пулитцеровской премии, заявил, что водолазы ВМС США заложили бомбы, разрушившие трубопровод «Северный поток-2», по прямому приказу президента Джо Байдена. Представитель Совета национальной безопасности (СНБ) Джон Кирби неоднократно отрицал причастность США к взрывам после репортажа Херша.