Թուրքիայի բնակիչների ավելի քան 60%-ը կողմ է արտահերթ ընտրություններին
Թուրքիայի բնակիչների գրեթե երկու երրորդը կարծում է, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կառավարությունը վատ է կատարում տնտեսությունը։ Ինչպես հաղորդում է Ahval-ը, այդ մասին են վկայում Avrasya Araştırma ընկերության անցկացրած հարցման արդյունքները:
Հարցմանը մասնակցել է 2460 մարդ։ Հարցվածների ընդամենը 21.1% - ը հայտարարել է, որ Էրդողանն արդյունավետ կառավարում է տնտեսությունը։ Թուրքերի 20 տոկոսից էլ պակաս տոկոսը կարծում է, որ կառավարությունը կարող է լուծել Թուրքիայի տնտեսական խնդիրները։ Այն հարցին, թե արդյո՞ք կառավարության փոփոխությունը կբարելավի երկրի տնտեսական իրավիճակը, հարցվածների 48,1 տոկոսը դրական է պատասխանել, այն դեպքում, երբ 32,1 տոկոսը կարծում է, որ դա կհանգեցնի վատթարացման:
Հարցվածների 62 տոկոսը կարծում է, որ կառավարությունը պետք է արտահերթ ընտրություններ նշանակի։ 56,9% - ի կարծիքով՝ Թուրքիան լուրջ տնտեսական ճգնաժամ է ապրում։ Գրեթե 30% - ը կարծում է, որ անկումը ժամանակավոր է։
Պարբերականը նշում է, որ թուրքական լիրան վերջին ամսվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ ռեկորդային ցածր ցուցանիշ է գրանցել եւ այս տարի կորցրել է իր արժեքի գրեթե քառորդ մասը: Սեպտեմբերին երկրում գնաճը արագացել է գրեթե 20 տոկոսով ՝ կրճատելով գնողունակությունը, իսկ գործազրկության պաշտոնական մակարդակը տղամարդկանց համար կազմում է 10,8 տոկոս եւ կանանց համար 15 տոկոս:

Более 60% жителей Турции выступают за проведение досрочных выборов – опрос
Почти две трети жителей Турции считают, что правительство президента Реджепа Тайипа Эрдогана плохо справляется с экономикой. Как сообщает Ahval, об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного компанией Avrasya Araştırma.
В опросе приняло участие 2460 человек. Всего 21,1% респондентов заявили, что Эрдоган эффективно управляет экономикой. Также менее 20% турок считают, что правительство способно решить экономические проблемы Турции. На вопрос, улучшит ли смена правительства экономическую ситуацию в стране, 48,1% респондентов ответили положительно, в то время как 32,1% полагают, что это приведет к ухудшению. 62% респондентов считают, что правительство должно назначить досрочные выборы. По мнению 56,9% опрошенных, Турция переживает серьезный экономический кризис.
Менее 30% считают, что ситуация представляет собой временный спад. Издание отмечает, что турецкая лира упала до рекордных минимумов по отношению к доллару за последний месяц и потеряла почти четверть своей стоимости в этом году. В сентябре инфляция в стране ускорилась почти до 20%, сократив покупательную способность, в то время как официальный уровень безработицы составляет 10,8% для мужчин и 15% для женщин.