Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններ վարելու պատրաստակամության մասին
Թուրքիայի իշխանությունները պատրաստ են ևս մեկ անգամ իրենց տարածքում անցկացնել Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջ՝ հակամարտությունը կարգավորելու  բանակցությունները, ուրբաթ օրը հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Անհրաժեշտ պայմանների առկայության դեպքում մենք պատրաստ ենք ևս մեկ անգամ մեր տարածքում անցկացնել խաղաղ բանակցություններ Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջև», - ասել է Ֆիդանը Stratcom միջազգային ռազմավարական հաղորդակցության գագաթնաժողովում: Նախարարի խոսքով՝ խաղաղության հասնելը հնարավոր կլինի միայն երրորդ երկրների աջակցության ու հավաքական ջանքերի այն դեպքում։ Միաժամանակ, Ֆիդանն ընդգծել է, որ Թուրքիան աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը և Ղրիմը համարում է նրա տարածքը։
Գագաթնաժողովին, որի կենտրոնական թեման հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարն է, ելույթ կունենան ավելի քան 30 երկրներից 60 բանախոս։

МИД Турции сообщил о готовности принять переговоры между Россией и Украиной
Турецкие власти готовы вновь провести на своей территории переговоры между РФ и Украиной по урегулированию конфликта, заявил в пятницу глава МИД Турции Хакан Фидан.
«При наличии необходимых условий мы готовы вновь принять на своей территории мирные переговоры РФ и Украины», - заявил Фидан на международном саммите стратегической коммуникации Stratcom. По словам министра, достижение мира будет возможно только при условии прекращения поддержки со стороны третьих стран и коллективных усилий. При этом Фидан подчеркнул, что Турция поддерживает территориальную целостность Украины и считает Крым ее территорией.
На саммите, центральной темой которого стала борьба с гибридными угрозами, выступят более 60 спикеров из 30 стран.