Սթոլթենբերգը 10 տարվա աշխատանքից հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի աթոռը կզիջի Ռուտեին
Գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը 10 տարի պաշտոնավարելուց հետո կլքի Բրյուսելում գտնվող ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանը՝ իր տեղը զիջելով Նիդեռլանդների նախկին վարչապետ Մարկ Ռյուտեին։
Հանձնման պաշտոնական արարողությունից հետո նրանք ելույթ կունենան կազմակերպության աշխատակիցների առջեւ։ Այնուհետեւ Ռյուտեն իր առաջին ասուլիսը կանցկացնի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում: Հոլանդացի քաղաքական գործիչը կդառնա դաշինքի 14-րդ ղեկավարը։ Նրա մանդատը հինգ տարի է և կարող է երկարաձգվել։
Ռուտեն 57 տարեկան է։ Մինչ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելը, նա գրեթե 14 տարի զբաղեցրել է Նիդեռլանդների վարչապետի պաշտոնը։ Եվրոպական ասպարեզում նա հայտնի է իր պրագմատիզմով և նույնիսկ ամենադժվար իրավիճակներում փոխզիջումներ գտնելու ունակությամբ։ Ռուտեն հիշվեց նաև 2018-ին Սպիտակ տան հանդիպման ժամանակ իր սուր առարկությամբ ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությանը, որ նույնիսկ եթե ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն չստորագրեն առևտրային համաձայնագիր, արդյունքը դեռ դրական կլինի: «Սա դրական արդյունք չի լինի, մենք պետք է ինչ-որ բան անենք դրա դեմ», - ասել է Ռյուտեն՝ թույլ չտալով Թրամփին ավարտել:
Ռյուտեի վերաբերմունքը Ռուսաստանի նկատմամբ զգալիորեն փոխվել է 2014 թվականի հուլիսին Ուկրաինայում Boeing 777-ի կործանումից հետո։ Այդ ժամանակվանից Նիդեռլանդներն անում է հնարավոր ամեն ինչ ռուսական կողմին պատասխանատվության ենթարկելու համար, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։
Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո Նիդեռլանդները՝ Ռյուտեի գլխավորությամբ, դարձավ Կիևին հնարավոր օգնություն ցուցաբերելու ամենաջերմ կողմնակիցներից մեկը։ Սկսելով մարդասիրական օգնությունից և բժշկական սարքավորումներից՝ թագավորությունն այժմ Ուկրաինային է նվիրաբերում ԱՄՆ թոշակի անցած F-16 կործանիչներ և մասնակցում է Կիևին աջակցելու տարբեր, այդ թվում՝ բազմակողմ նախաձեռնություններին:
Ինչպես նշում են հոլանդացի փորձագետները, հենց երկրի դիրքորոշումն էր ուկրաինական հակամարտության նկատմամբ, որը թույլ տվեց Ռուտեին ստանալ ԱՄՆ աջակցությունը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
Ե՛վ պաշտոնյաները, և՛ փորձագետները, և՛ լրագրողները կարծում են, որ լիազորությունների փոխանցումը Ռյուտեին ոչինչ չի փոխի Ռուսաստանի համար, այսինքն՝ ՆԱՏՕ-ի քաղաքականությունը Մոսկվայի նկատմամբ կմնա նույնը։

Столтенберг после 10 лет работы уступит кресло генсека НАТО Рютте: Кто такой Марк Рютте?
Генеральный секретарь Йенс Столтенберг после 10 лет работы покинет штаб-квартиру НАТО в Брюсселе, уступив свое кресло бывшему премьер-министру Нидерландов Марку Рютте.
После официальной церемонии передачи полномочий они произнесут речи перед сотрудниками организации. Затем Рютте проведет свою первую пресс-конференцию в качестве генерального секретаря НАТО. Голландский политик станет 14-м главой альянса. Срок его мандата - пять лет, он может быть продлен.
Рютте 57 лет. До своего назначения на пост генсека НАТО он на протяжении почти 14 лет занимал должность премьер-министра Нидерландов. На европейской арене известен своей прагматичностью и способностью находить компромиссы даже в самых сложных ситуациях. Рютте также запомнился своим резким возражением на встрече в Белом доме в 2018 году занимавшему тогда пост президента США Дональду Трампу на его заявление, что даже если ЕС и США не подпишут торговое соглашение, то результат все равно будет положительным. «Это не будет положительным результатом, мы должны что-то сделать с этим», - сказал Рютте, не дав Трампу договорить.
Отношение Рютте к России серьезно поменялось после крушения Boeing 777 на Украине в июле 2014 года. С тех пор Нидерланды делают все возможное, чтобы привлечь к ответственности российскую сторону, в том числе в Европейском суде по правам человека.
После начала специальной военной операции России на Украине Нидерланды с Рютте во главе вошли в число наиболее рьяных сторонников оказания всевозможной помощи Киеву. Начав с гуманитарной помощи и медицинского оборудования, королевство в настоящее время передает Украине снятые с вооружения американские истребители F-16 и участвует в различных, в том числе многосторонних, инициативах оказания Киеву поддержки.
Как отмечают голландские эксперты, именно позиция страны по отношению к украинскому конфликту позволила Рютте заручиться поддержкой США для получения поста генсека НАТО.
И официальные лица, и эксперты, и журналисты считают, что передача полномочий Рютте не изменит ничего для России, то есть политика НАТО в отношении Москвы останется прежней.