Սաուդյան Արաբիան Թուրքիայից բոլոր ապրանքների վրա էմբարգո է սահմանել
Սաուդյան Արաբիան էմբարգո է սահմանել Թուրքիայից բոլոր ապրանքների նկատմամբ։ Այս մասին հայտնում է Cumhuriyet-ը ։
Նշվում է, որ Էր Ռիադը ճնշում է գործադրում տեղական ձեռնարկությունների վրա, որպեսզի վերջիններս Անկարայի հետ առեւտուր չանեն ։ Սաուդյան Արաբիան խոստացել է տուգանել ցանկացած ընկերության, որն անտեսում Է հրամանը։ Բացի այդ, արաբական երկրի իշխանություններն իբր «համոզում են» բնակչությանը Թուրքիա ուղեւորություններից ։
Նշվում է, որ նման միջոցառումները ուժեղագույն հարված կլինեն Թուրքիայի առանց այն էլ թուլացած տնտեսությանը.արտահանումը արաբական երկիր հարյուր միլիոնավոր դոլարներ է բերում: Telegram-ի «Միլիտարիստ» ալիքը ենթադրում է, որ Էր Ռիադի միջոցները պատասխան են դարձել Լեռնային Ղարաբաղում Անկարայի գործողություններին: Անցյալ տարի Սաուդյան Արաբիան նաեւ որոշ թուրքական ապրանքների, այդ թվում ՝ տեքստիլ եւ շուտ փչացող ապրանքների վրա էմբարգո էր սահմանել ՝ քաղաքականության հետ կապված պատճառներով, նշում է Cumhuriyet-ը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Թուրքիան պատրաստ է ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման հետ։ Դրա մասին հաղորդվում էր սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան.
1991 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը, որը բնակեցված է առավելապես հայերով, անկախություն հռչակեց Ադրբեջանից։ Բաքուն փորձեց ուժով վերադարձնել տարածաշրջանը, պատերազմ բռնկվեց։ 1994թ. Ադրբեջանը, Հայաստանը և չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրեցին հրադադարի մասին արձանագրությունը։ Պարբերաբար ռազմական գործողությունները վերսկսվում են։

Саудовская Аравия наложила эмбарго на все товары из Турции
Утверждается, что Эр-Рияд оказывает давление на местные предприятия, чтобы те не торговали с Анкарой. Саудовская Аравия пообещала наложить штраф на любую компанию, которая проигнорирует приказ. Помимо этого, власти арабской страны якобы «отговаривают» население от поездок в Турцию.
Отмечается, что такие меры станут сильнейшим ударом по и без того ослабленной экономике Турции: экспорт в арабскую страну приносит сотни миллионов долларов. Telegram-канал «Милитарист» предполагает, что меры Эр-Рияда стали ответом на действия Анкары в Нагорном Карабахе. В прошлом году саудовцы также наложили эмбарго на некоторые турецкие товары, в том числе текстиль и скоропортящиеся продукты, по связанным с политикой причинам, отмечает Cumhuriyet.
Ранее стало известно, что Турция готова оказать Азербайджану военную помощь в связи с обострением в Нагорном Карабахе. О нем сообщалось утром 27 сентября: Баку и Ереван обменялись взаимными обвинениями в эскалации конфликта.
В 1991 году Нагорный Карабах, населенный преимущественно армянами, провозгласил независимость от Азербайджана. Баку попытался вернуть регион силой, вспыхнула война. В 1994 году Азербайджан, Армения и непризнанная Нагорно-Карабахская Республика при посредничестве России подписали протокол о перемирии. Периодически военные действия возобновляются.