Ռուսաստանը կբանակցի, երբ Ուկրաինայի զինված ուժերը վայր դնեն զենքերը. Լավրով
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ստում է, երբ խոսում է Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակը քննարկելու պատրաստակամության մասին։
Նախարարի խոսքով՝ Ուկրաինայի ղեկավարը բաց է թողել անվտանգության շուրջ բանակցությունների հնարավորությունը՝ հայտնում է kommersant-ը։ Ավելի վաղ Զելենսկին հերթական տեսաուղերձի ժամանակ հայտարարել էր, որ չի վախենում Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակի հարցով բանակցել Մոսկվայի հետ: Սակայն հարցրել էր՝ ո՞վ կտա անվտանգության երաշխիքներ, և ի՞նչ երաշխիքներ կլինեն դրանք:
ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանը կբանակցի, երբ ուկրաինական զինված ուժերը վայր դնեն զենքերը:
Նախարարի խոսքով՝ Ռուսաստանն Ուկրաինայի ներկա իշխանությունը ժողովրդավարական չի համարում։ «Ռուսաստանը կապահովի Ուկրաինայի ապառազմականացումն ու ապաազգայնականացումը: Մենք չափազանց շատ ենք տուժել նացիզմից, ուկրաինացի ժողովուրդն էլ է տուժել, որպեսզի աչք փակենք այս ամենի վրա և անլուրջ մոտենանք հարցին»,- ասել է Լավրովը։

Россия готова к переговорам по Украине - Лавров назвал условие
Россия готова к переговорам по Украине в любой момент, как только украинские военные сложат оружие. Об этом, как передает РИА Новости, заявил на пресс-конференции глава МИД России Сергей Лавров.
Комментируя заявление президента Украины Владимира Зеленского о готовности обсуждать нейтральный статус Украины, министр сказал, что его слова не соответствуют действительности.
"Поэтому он сейчас вам просто говорит неправду, врет по-простому говоря, когда говорит, что готов обсуждать нейтральный статус", — сказал Лавров.
Россия начала военную операцию по демилитаризации Украины рано утром в четверг, 24 февраля. В телеобращении к россиянам президент Владимир Путин заявил, что обстоятельства "требуют от нас решительных и незамедлительных действий, народные республики Донбасса обратились с просьбой о помощи".