Ռուսաստանը եւ Թուրքիան պետք է միասին պայքարեն ֆեյքերի դեմ. Լավրով
Ռուսաստանը եւ Թուրքիան պետք է միասին պայքարեն ֆեյքերի, մեդիա-տարածքում անբարյացակամների տարածած ապատեղեկատվության դեմ, ինչպես նաեւ փոխադարձ կապեր զարգացնեն այս ոլորտում, ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ դիմելով «Ռուսաստան-Թուրքիա. մեդիայի դերը համագործակցության ամրապնդման գործում» կլոր սեղանի (Մոսկվա) մասնակիցներին։
«Առաջին պլան է դուրս գալիս երկու երկրների ԶԼՄ-ների կոորդինացված գործողություների խնդիրը ընդհանուր տեղեկատվական մարտահրավերների եւ սպառնալիքների դեմ պայքարում, փոխգործակցության ալգորիթմների մշակումը՝ մեր բարին չցանկացողների տարածած ապատեղեկատվության հետեւանքները միասին հաղթահարելու գործում։ Անհրաժեշտ է համատեղ դիմակայել տարատեսակ ֆեյքերին եւ սադրիչ ապատեղեկատվությանը մեդիա-տարածքում»,- ասել է Լավրովը։
Նախարարը խոստացել է աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանում հավատարմագրված թուրք լրագրողներին՝ հույս հայտնելով, որ Անկարան նույնպես նման վերաբերմունք կցուցաբերի ՌԴ լրագրողների հանդեպ։ Բացի այդ, Լավրովը նշել է, որ «մեր երկրների շուրջ նպաստավոր տեղեկատվական ֆոնին եւ երկկողմ համագործակցությանն աջակցելը ընթացիկ միջազգային պայմաններում շատ անհրաժեշտ է»։

Лавров: России и Турции необходимо вместе бороться с фейками
России и Турции необходимо вместе бороться с фейками, вбросами и дезинформацией от недоброжелателей в медиапространстве, а также развивать взаимные связи в этой сфере, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в обращении к участникам круглого стола "Россия-Турция: роль медиа в укреплении сотрудничества" в Москве.
"На первый план выходит задача скоординированных действий СМИ двух стран в борьбе против общих информационных вызовов и угроз, выработке алгоритмов взаимодействия с целью купирования последствий от дезинформации, распространяемой нашими недоброжелателями. Исходим из необходимости совместно противодействовать различного рода фейкам и провокационным вбросам в медиапространстве", - говорится в обращении Лаврова.
Министр пообещал оказывать содействие аккредитованным в России турецким журналистам, выразив надежду, что и Анкара проявит аналогичное отношение к журналистам из РФ. Кроме того, Лавров отметил, что в текущих международных условиях "поддержание благоприятного информационного фона вокруг наших стран и двустороннего сотрудничества особенно востребовано".