Ռուսաստանը նկատի կունենա ՀՀ ղեկավարության հայտարարությունները՝ սեփական քայլերը պլանավորելիս. Լավրով
Ռուսաստանը հետեւում է Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններին եւ նկատի կունենա դրանք՝ պլանավորելով սեփական գործնական քայլերը, հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հայտնել է Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ կարգավորման անայլընտրանքայնության մասին՝ որպես Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի եռակողմ հայտարարությունների հիմք։
Նրա խոսքով՝ Երեւանում վերջին ամիսներին հնչում են Մոսկվայի հասցեին ինվեկտիվներ Հայաստանի համար անհաջող Ղարաբաղյան հակամարտության սրման ադրյունքների պատճառով։
«Այն հայտարարությունները, որոնք հնչում են ամեն օր հայ ղեկավարության կողմից, ստիպում են մտածել, թե ինչ է տեղի ունենում իրականում... եւ ինչպես դա հաշվի առնել մեր գործնական քայլերում»,- ասել է Լավրովը։
Նա նաեւ մեկնաբանել է Բաքվի եւ Երեւանի շփումները, որոնք կազմակերպվում են որպես այլընտրանքներ՝ «արեւմտյան տարբեր գործիչների հովանու ներքո»։
«Ես հետաքրքրվել եմ իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ տպավորությունների մասին։ Նրա պատասխաններն ավելի լավ է մեջս պահեմ»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը։
Լավրովի խոսքով՝ Բաքվում «հաստատում են իրենց պատրաստակամությունը՝ լուծել բոլոր հարցերը ՌԴ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի եռակողմ հայտարարությունների շարքին համապատասխան։
«(Կարգավորման) առաջընթացը, ըստ իս, կախված կլինի այն բանից, թե որքան ազնիվ կկատարվեն եռակողմ պայմանավորվածությունները»,- ասել է Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստ է շարունակել աջակցել եւ «այն բանում, ինչը վերաբերում է տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, եւ սահմանազատման... եւ, հետեւաբար, խաղաղության պայմանագրի պատրաստման հարցում»։
Լավրովն ասել է, որ Ռուսաստանն օգնության համար նշանակել է հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան, որն արդեն այցելել է Բաքու եւ նախատեսում է այցելել Երեւան։

Лавров: Россия будет иметь в виду заявления армянского руководства, планируя собственные шаги
Россия следит за заявлениями армянского руководства и будет иметь их в виду, планируя собственные практические шаги,  заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам Антальского дипломатического форума, передает ТАСС,
При этом он заявил о безальтернативности урегулирования между Ереваном и Баку, кроме как на основе трехсторонних заявлений России, Азербайджана и Армении.
По его словам, в Ереване последние месяцы звучат инвективы в адрес Москвы из-за неудачных для Армении итогов обострения Карабахского конфликта.
«Те заявления, которые звучат на ежедневной основе из уст армянского руководства, заставляют задуматься над тем, что в реальности происходит, … и как это учитывать в наших практических шагах», - сказал Лавров.
Он также прокомментировал контакты между Баку и Ереваном, которые организуются в качестве альтернативы «под эгидой различных западных деятелей».
«Я поинтересовался о впечатлениях у моего азербайджанского коллеги.  Оставлю лучше его ответы при себе», - заявил глава МИД РФ.
При этом по словам Лаврова, в Баку «подтверждают свою готовность решать все вопросы в соответствии с серией трехсторонних заявлений" РФ, Азербайджана и Армении».
«Прогресс (в урегулировании), на мой взгляд, будет зависеть от того, насколько честно будут выполняться трехсторонние договоренности», - сказал Лавров.
По его словам, Москва готова продолжать оказывать содействие - и «в том, что касается разблокировки всех коммуникаций в регионе, и в отношении делимитации границы, … и в отношении, соответственно, подготовки мирного договора».
Лавров сказал, что Россия назначила для помощи в решении этого вопроса посла по особым поручениям, который уже посещал Баку и планировал визит в Ереван.