Ռուսաստանը և Ադրբեջանը քննարկել են Հյուսիս-Հարավ միջանցքի երկաթուղային երթուղու զարգացումը
Ռուսաստանի Դաշնության առաջին փոխվարչապետ Անդրեյ Բելոուսովը Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ քննարկել է Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի (ՄՏՀ) երկաթուղային երթուղու զարգացումը, հաղորդում է Բելոուսովի գրասենյակը։
«Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 31-ին Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Անդրեյ Բելոուսովը հանդիպել է Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ։ Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի երկաթուղային երթուղու զարգացման հարցեր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հոկտեմբերի սկզբին Բելոուսովը և Մուստաֆաևը քննարկել են տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, այդ թվում՝ «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի նախագծի իրագործումը։
Հյուսիս-Հարավ ՄՏԿ-ն Սանկտ Պետերբուրգից մինչև Մումբայ նավահանգիստ (Հնդկաստան) մուլտիմոդալ երթուղի է 7,2 հազար կիլոմետր երկարությամբ։ Գոյություն ունեն ՄՏԿ երեք երթուղիներ՝ տրանսկասպյան (օգտագործելով երկաթուղիներ և նավահանգիստներ), ինչպես նաև արևմտյան և արևելյան (ցամաքային): 2023 թվականի մայիսին Ռուսաստանը և Իրանը փաստաթղթեր են ստորագրել արևմտյան Հյուսիս-Հարավ երթուղու՝ Իրանի Ռեշտ-Աստարա երկաթուղու վերջին անհրաժեշտ հատվածի ավարտի մասին:

Россия и Азербайджан обсудили развитие ж/д маршрута коридора «Север-Юг»
Первый вице-премьер РФ Андрей Белоусов обсудил с заместителем премьер-министра Азербайджана Шахином Мустафаевым развитие железнодорожного маршрута международного транспортного коридора (МТК) «Север-Юг», сообщили в аппарате Белоусова.
«Тридцать первого октября первый заместитель председателя правительства России Андрей Белоусов встретился с заместителем премьер-министра Азербайджанской Республики Шахином Мустафаевым в рамках его рабочего визита в Российскую Федерацию. В ходе беседы были обсуждены вопросы развития железнодорожного маршрута международного транспортного коридора «Север-Юг», - говорится в сообщении.
В начале октября Белоусов и Мустафаев обсуждали перспективы сотрудничества в транспортно-логистической сфере, в том числе вопросы реализации проекта коридора «Север-Юг».
МТК «Север-Юг» - это мультимодальный маршрут от Санкт-Петербурга до порта Мумбаи (Индия) протяженностью 7,2 тысячи километров. Существуют три маршрута МТК: транскаспийский (с использованием железных дорог и портов), а также западный и восточный (сухопутные). В мае 2023 года Россия и Иран подписали документы по достройке последнего необходимого участка железной дороги западного маршрута «Север-Юг» - Решт-Астара в Иране.