Ռուսաստանը դաժան հարված է հասցրել Խարկովի հիպերմարկետին, այնտեղ կարող էր ավելի քան 200 մարդ լինել. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ավելի քան 200 մարդ կարող էր գտնվել Խարկովի շինարարական հիպերմարկետում, որը շաբաթ օրը խոցվել էր ռուսական զորքերի կողմից, գրում է «Ուկրաինսկա պրավդան»՝ վկայակոչելով Զելենսկու ֆեյսբուքյան հայտարարությունը։
«Ռուսաստանը հերթական դաժան հարվածը հասցրեց մեր Խարկովին՝ շինարարական հիպերմարկետին, շաբաթ օրը, հենց ցերեկը։ Այս պահի դրությամբ հայտնի է, որ հիպերմարկետում կարող էր լինել ավելի քան 200 մարդ։
Բոլոր ծառայություններն արդեն տեղում են՝ ցուցաբերելով օգնություն՝ մարդկանց փրկել և մարել հրդեհը, որն ամբողջությամբ պատել է տարածքը՝ 10 հազար քառ. մ.։ Հայտնի է մահացածների և վիրավորների մասին»,- նշել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նրա խոսքով, եթե Ուկրաինան ունենար բավարար հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և ժամանակակից մարտական ​​ինքնաթիռներ, ռուսական նման հարվածներն ուղղակի անհնար կդառնան։
«Եվ դրա համար մենք դիմում ենք բոլոր առաջնորդներին, բոլոր պետություններին. մեզ անհրաժեշտ է հակաօդային պաշտպանության զգալի ավելացում և բավարար հնարավորություններ ռուս ահաբեկիչներին ոչնչացնելու համար։ Առաջադրանք, որը պետք է կատարվի և կարող է իրականացվել միայն աշխարհի հետ միասին: Ամեն օր մենք աշխարհին կոչ ենք անում՝ տվեք մեզ հակաօդային պաշտպանություն, փրկեք մարդկանց։ Աջակցության վերաբերյալ յուրաքանչյուր չընդունված որոշում մեր ժողովրդի կորուստն է»,- գրել է Ուկրաինայի նախագահը։

Зеленский: Россия нанесла жестокий удар по гипермаркету в Харькове, там могли находиться более 200 человек
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что в строительном гипермаркете в Харькове, по которому нанесли удар российские войска в субботу, могли находиться более 200 человек, передает «Украинская правда» со ссылкой на заявление Зеленского в Facebook.
«Россия нанесла очередной жестокий удар по нашему Харькову – по строительному гипермаркету – в субботу, прямо посреди дня. По состоянию на сейчас известно, что в гипермаркете могли находиться более 200 человек.
Все службы уже на месте оказывают помощь – спасают людей и ликвидируют пожар, который полностью охватил помещение, 10 тыс. кв. м. Известно о погибших и раненых», - отметил президент Украины.
По его словам,  если бы Украина имела достаточно средств ПВО и современной боевой авиации, такие российские удары стали бы просто невозможными.
«И именно поэтому мы обращаемся ко всем лидерам, ко всем государствам: нам нужно значительное усиление противовоздушной обороны и достаточно возможностей уничтожать российских террористов. Задача, которую нужно выполнить и возможно выполнить только совместно с миром. Ежедневно мы призываем мир: дайте нам ПВО, спасите людей. Каждое непринятое решение о поддержке - это потеря наших людей», - написал президент Украины.