Ռուսաստանի տարածքի մի մասը դե ֆակտո օկուպացված է Կիևի ռեժիմի կողմից. Պեսկով
Ռուսական տարածքների մի մասն այժմ դե ֆակտո օկուպացված է Կիևի ռեժիմի կողմից, անհրաժեշտ է ազատագրել նոր շրջաններ և պաշտպանել այնտեղ գտնվող մարդկանց, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ֆեդերացիայի չորս նոր սուբյեկտներ ունենք: Եվ մեզ համար գլխավորն այս շրջանների բնակիչներին պաշտպանելն է և այդ շրջանների տարածքի ազատագրումը, որը ներկայումս դե ֆակտո օկուպացված է Կիևի ռեժիմի կողմից»,- aif.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, Կրեմլի ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ Ռուսաստանը չի կարող թույլ տալ, որ իր սահմաններում գոյություն ունենա մի պետության, որը փաստագրված մտադրություն ունի օգտագործել Ղրիմն իրենից խլելու ցանկացած մեթոդ, էլ չենք խոսում Դոնբասի և Նովոռոսիայի տարածքների մասին։

Песков: часть территории России де-факто оккупирована киевским режимом
Часть российских территорий сейчас де-факто оккупирована киевским режимом, нужно освободить новые регионы и обезопасить людей там, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«У нас появилось четыре новых субъекта Федерации. И для нас главное - обезопасить людей в этих субъектах и освободить территорию этих субъектов, которая в настоящий момент является де-факто оккупированной киевским режимом», - заявил представитель Кремля в интервью aif.ru.
Как отмечает издание, представитель Кремля также указал, что Россия не может допустить существования на своих границах государства, у которого задокументировано намерение использовать любые методы, чтобы отобрать у нее Крым, не говоря уже о территории Донбасса и Новороссии.