Ռաֆահ անցակետը փակ է. չեն անցնում ոչ հումանիտար օգնությունը, ոչ մարդիկ
Չորեքշաբթի առավոտվա դրությամբ Ռաֆահ սահմանային անցակետը փակ է. չեն անցնում ոչ հումանիտար օգնությունը, ոչ մարդիկ, AP-ին տեղեկացրել է եգիպտացի պաշտոնյան՝ անունը չնշելու պայմանով։
CNN-ի երեքշաբթի օրվա հարցազրույցում Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուքրին հայտնել է, որ Ռաֆահը փակ է այն վնասի պատճառով, որը իսրայելական ավիահարվածները պատճառել են դեպի այն տանող ճանապարհներին։
«Վերջին օրերին Ռաֆահ անցակետը ենթարկվել է ռմբակոծության չորս անգամ»,- ասել է Շուքրին։ «Այդ թվում այն ժամանակ, երբ մենք փորձեցինք վերացնել նվասվածքների մի մասը։ Եգիպտացի չորս աշխատող վիրավորվել է»։

КПП Рафах закрыт: не проходят ни гуманитарная помощь, ни люди
По состоянию на утро среды пограничный переход Рафах закрыт: не проходят ни гуманитарная помощь, ни люди, сообщил  AP египетский чиновник на условиях анонимности.
В интервью CNN во вторник вечером министр иностранных дел Египта Самех Шукри заявил, что Рафах закрыт из-за ущерба, нанесенного многочисленными израильскими авиаударами по подъездным дорогам, соединяющим египетскую и сектор Газа стороны перехода.
«За последние дни контрольно-пропускной пункт Рафах подвергался бомбардировкам четыре раза», — сказал Шукри. «В том числе, когда мы пытались устранить часть повреждений. Четверо египетских рабочих получили ранения».