Պուտինը ինքնաառաջադրվում է որպես Ռուսաստանի նախագահի թեկնածու. Սերգեյ Միրոնով
«Արդար Ռուսաստան-հանուն ճշմարտության» կուսակցության նախագահ Սերգեյ Միրոնովը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետության ղեկավարի պաշտոնին առաջադրվում է ոչ թե որեւէ կուսակցության կողմից, այլ պետք է ստորագրություններ հավաքի որպես ինքնաառաջադրվող։
«Այսօր կազմկոմիտեի ժողովի ժամանակ կհայտարարվի, որ նա որեւէ կուսակցությունից չի առաջադրվում՝ ոչ «Միասնական Ռուսաստանից», ոչ մեր կուսակցությունից։ Նա ստորագրություններ է հավաքելու»,- գործակալությանն ասել է Սերգեյ Միրոնովը Վլադիմիր Պուտինի առաջադրման նախաձեռնող խմբի ժողովի շրջանակում։
Գործող օրենսդրության համաձայն՝ ինքնաառաջադրվողները պետք է ընտրություններին մասնակցելու համար հավաքեն 300 հազար ստորագրություն իրենց օգտին։ Սյդ ընթացակարգից ազատված են հինգ կուսակցությունների թեկնածուները, որոնք խմբակցություններ ունեն Պետդումայում։ Արտախորհրդարանական կուսակցությունների թեկնածուները պետք է ԿԸՀ ներկայացնեն 100 հազար ստորագրություն։
Վլադիմիր Պուտինը հինգերորդ նախագահական ժամկետի պլանների մասին հայտարարել է դեկտեմբերի 8-ին։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, Մոսկվայի «Զարյադիե» համերգասրահում տեղի է ունենում նրա առաջադրման գծով ընտրողների խմբի ժողովը։ Նախագահական ընտրությունների քվեարկությունը ընթանալու է երեք օր՝ 2024թ. մարտի 15-ից 17-ը։
Առաջադրվելու են նաեւ Դոնեցկի նախկին պաշտպանության նախարար Իգոր Ստրելկովը եւ Դոլգոպրուդնիի «Աջ ուժերի միության» պատգամավոր Բորիս Նադեժդինը։
«Յաբլոկո» կուսակցության դաշնային քաղաքական կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Յավլինսկին նման հնարավորությունը կքննարկի այն դեպքում, եթե իր աջակցության համար հավաքվի 10 մլն ստորագրություն, տեղեկացրել է «Կոմերսանտը»։

Сергей Миронов: Путин выдвигается на президентские выборы в России в качестве самовыдвиженца
Председатель партии «Справедливая Россия — За правду» Сергей Миронов заявил «РИА Новости», что президент РФ Владимир Путин выдвигается на выборы главы государства не от какой-либо партии, а будет собирать подписи как самовыдвиженец.
«Сегодня на собрании оргкомитета и будет объявлено, что он не идет ни от какой партии — ни от «Единой России», ни от нашей партии. Он будет собирать подписи»,— сказал агентству Сергей Миронов в кулуарах собрания инициативной группы по выдвижению Владимира Путина.
Согласно действующему законодательству, самовыдвиженцы должны собрать для участия в выборах 300 тыс. подписей в свою поддержку. От этой процедуры освобождены кандидаты от пяти партий, имеющих фракции в Госдуме. Кандидаты от партий, не входящих в парламент, должны представить в Центризбирком 100 тыс. подписей.
Владимир Путин объявил о планах идти на пятый президентский срок 8 декабря. Сегодня, 16 декабря, в московском концертном зале «Зарядье» проходит собрание группы избирателей по его выдвижению. Голосование на президентских выборах будет идти три дня — с 15 по 17 марта 2024 года.
Баллотироваться также планируют бывший министр обороны Донецка Игорь Стрелков и муниципальный депутат Долгопрудного от «Союза правых сил» Борис Надеждин.
Председатель федерального политического комитета партии «Яблока» Григорий Явлинский рассмотрит такую возможность, если в его поддержку соберут 10 млн подписей, передает «Коммерсантъ».