Պետքարտուղար Բլինքենը հիշատակել է Հայաստանը ԱՄՆ Սենատի լսումների ընթացքում
Հոկտեմբերի 31-ին ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հարցերով հանձնաժողովի լսումներին, որոնք նվիրված էին ազգային անվտանգության ոլորտին հավելյալ 106 միլիարդ դոլար տրամադրելու Բայդենի վարչակազմի խնդրանքին, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հիշատակեց Հայաստանը օգնություն ստացող երկրների շարքում: Այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Իր խոսքում, մասնավորապես, պետքարտուղարն ասել է.
«Այս հատկացումը թույլ կտա մեզ հասցեագրել մարդասիրական ծանր կարիքները, որոնք ի հայտ են եկել ավտոկրատների և ահաբեկիչների մեղքով, ինչպես նաև Ուկրաինայում, Գազայում, Սուդանում, Հայաստանում և աշխարհի այլ վայրերում հակամարտությունների և բնական աղետների հետևանքով: Սնունդը, ջուրը, դեղորայքը և այլ անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը խաղաղ բնակիչներին պետք է անարգել հասնի Գազա: Քաղաքացիական անձինք պետք է հեռու մնան վտանգից: Այս խնդիրն էլ ավելի է բարդանում, քանի որ «Համասը» օգտագործում է խաղաղ բնակչությանը որպես կենդանի վահան: Անհրաժեշտ է դիտարկել մարդասիրական հրադադարների հարցը»,- ասել է պետքարտուղար Բլինքենը ԱՄՆ Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Փեթի Մուրեյի գլխավորությամբ տեղի ունեցած լսումների ընթացքում:
Էնթոնի Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության ընթացքում Գազայի հատված մարդասիրական օգնության մշտական հոսքի բացակայության պայմաններում լարվածությունը հավանաբար էլ ավելի կմեծանա:

Госсекретарь США во время слушаний в Сенате упомянул об Армении
Во время слушаний в Комитете по вопросам ассигнований Сената США, посвященных выделению дополнительных 106 миллиардов долларов на сферу национальной безопасности, госсекретарь Энтони Блинкен в ряду стран, получающих помощь, упомянул об Армении. Об этом сообщает армянская служба государственной радиостанции «Голос Америки».
«Эти ассигнования позволят удовлетворить важнейшие гуманитарные потребности, вызванные действиями автократов  и террористов, а также конфликтами и стихийными бедствиями на Украине, в Газе, Судане, Армении и других странах мира. Продовольствие, вода, лекарства и другая необходимая гуманитарная помощь мирному населению должна беспрепятственно доставляться в Газу. Гражданские лица должны держаться подальше от угроз. Эта проблема еще больше усложняется тем фактом, что «Хамас» использует мирное население в качестве живого щита. Необходимо рассмотреть вопрос гуманитарного прекращения огня», - заявил Блинкен.
Он также подчеркнул, что в условиях отсутствия постоянного потока гуманитарной помощи в Газу во время израильско-палестинского конфликта напряженность, вероятно, еще больше возрастет.