Ներկայացուցիչների պալատի շուրջ 7 տասնյակ անդամ կոչ է արել դադարեցնել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 69 անդամներ՝ երկու կուսակցություններից, հերթական անգամ հանդես են եկել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը դադարեցնելու և Արցախին ու Հայաստանին 150 միլիոն դոլարի օգնություն ուղարկելու կոչով: Այս մասին տեղեկանում ենք Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տարածած հաղորդագրությունից
Նախաձեռնությունը ղեկավարում է Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը:
Ներկայացուցիչների պալատի անդամները նամակ են հղել Պետական արտաքին գործառնությունների գծով հատկացումների ենթահանձնաժողովի նախագահ Մարիո Դիաս Բալարտին և ենթահանձնաժողովի բարձրաստիճան անդամ Բարբարա Լիին, որոնք արդեն սկսել են 2024 ֆինանսական տարվա արտաքին օգնության մասին օրինագծի՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի տարբերակի մշակումը:
«ԱՄՆ-ի շարունակական ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին իրենից ներկայացնում է «անցաթուղթ» ադրբեջանական ագրեսիայի համար, կանաչ լույս ադրբեջանական էսկալացիայի համար: Դա պետք է դադարեր նախագահ Բայդենի պաշտոնավարության հենց առաջին օրը. նա պաշտոնը ստանձնեց՝ որպես Ալիևին զինելու և օգնելու սուր քննադատ: Բայց եթե մեր նախագահը չանի այն, ինչի ճիշտ է, ապա Կոնգրեսը պետք է գործի», - ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տնօրեն Արամ Համփարյանը։

Военная помощь США Азербайджану- карт-бланш для новой агрессии։ ANCA
69 членов Палаты представителей Конгресса США от обеих партий в очередной раз выступили с призывом прекратить военную помощь Азербайджану и направить Арцаху и Армении помощь в размере 150 миллионов долларов. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки.
Инициативу возглавляет сопредседатель-основатель Армянского комитета Конгресса США Фрэнк Паллон. Отмечается, что члены Палаты представителей направили письмо председателю Подкомитета по ассигнованиям по государственным внешним операциям Марио Диасу Баларту и высокопоставленному члену Подкомитета Барбаре Ли, которые уже приступили к разработке законопроекта о внешней помощи на 2024 финансовый год.
«Продолжающаяся военная помощь США Азербайджану является карт-бланшем для новой агрессии, дает зеленый свет для очередной эскалации в регионе. Военная помощь США Азербайджану должна была быть прекращена в самый первый день вступления в должность президента Байдена, поскольку он баллотировался в качестве острого критика вооружения и военной помощи Алиеву. Но если наш президент не сделает то, что правильно, то Конгресс должен действовать», - сказал директор Армянского национального комитета Америки Арам Ампарян.