Միգուցե քովիդի դեմ պատվաստանյութի մշակումի՞ց սկսեն․ Զախարովան՝ ԵՄ բանակ ստեղծելու մասին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Եվրամիությանը խորհուրդ է տվել բանակ ստեղծելուց առաջ մտածել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման մասին:
Ավելի վաղ Իտալիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը պետք է ձևավորի սեփական զինված ուժերը, որը կարող է դեր խաղալ խաղաղության պահպանման և հակամարտությունների կանխարգելման գործում:
«ԵՄ բանա՞կ. Միգուցե սկսեք ձեր սեփական քովիդի պատվաստանյութը մշակելուց: Թե՞ արժե սովորել մարդասիրաբար, միջազգային պարտավորություններին համապատասխան պահպանել Եվրամիության սահմանները, կամ էլ լուծել փախստականների և ներգաղթյալների հա՞րցը, իսկ հետո արդեն ստեղծել բանակ»,-գրել է Զախարովան Telegram-ի իր ալիքում։
Նա հավելել է, որ մինչև բանակի կազմավորումը պետք է հասկանալ, թե ինչ վառելիք է այն օգտագործելու:
«Թե չէ հետո Բրյուսել կժամանի ԱՄՆ նախագահը և կասի, որ կբարձրացնի վառելիքի գները, եթե ԵՄ բանակը չհարձակվի նրանց վրա, ում նա մատնացույց կանի»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան նաև հարց է բարձրացրել՝ ինչի համար է ՆԱՏՕ-ի յուրաքանչյուր երկիր հսկայական գումարներ վճարում ընդհանուր դրամարկղ, ըստ էության, Վաշինգտոնին, որոնք ծախսվում են, այսպես ասած, անվտանգության ապահովման համար։

Захарова об идее создания армии ЕС: может, им стоит начать с разработки вакцины от COVID?
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова рекомендовала ЕС перед созданием армии задуматься о создании вакцины от коронавируса.
Ранее вице-премьер Италии, министр иностранных дел Антонио Таяни заявил, что Европейский Союз должен сформировать собственные вооруженные силы, которые смогли бы сыграть роль в поддержании мира и предотвращении конфликтов.
"Армия ЕС? Может, начать с разработки собственной вакцины от ковида? Или научиться гуманно, в соответствии со своими международными обязательствами охранять границы Евросоюза? Решить вопрос с беженцами и мигрантами? А уже потом создавать армию", - написала Захарова в своем Telegram-канале.
Она добавила, что до формирования армии нужно понять, какое топливо она будет использовать.
"А то потом прибудет в Брюссель американский президент и скажет, что он поднимет цены на топливо, если армия ЕС не нападет на тех, на кого он укажет", - добавила представитель МИД РФ.
Захарова также задалась вопросом: за что каждая страна НАТО платит "колоссальные суммы в общую кассу", а по сути Вашингтону, которые "идут на обеспечение безопасности".