Իսրայելը վերսկսել է Գազայի հատվածի ռմբակոծումները
Ուրբաթ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հետ մեկշաբաթյա հրադադարի ավարտից հետո Իսրայելը վերսկսել է ռմբակոծումները՝ հարվածներ հասցնելով պաղեստինյան անկլավին օդից եւ նախազգուշացնելով խաղաղ բնակիչներին, որ հեռանան Գազայի հարավային շրջաններից՝ ի նշան այն բանի, որ մտադիր է ընդլայնել իր ցամաքային հարձակումը, տեղեկացրել է NBC News-ը։
Միջազգային միջնորդները հայտնել են, որ իրենք դեռ աշխատում են հրադադարի վերականգնման ուղղությամբ, որի արդյունքում ազատ են արձակվել Գազայում պահվող 100 պատանդներ եւ 240 պաղեստինցի բանտարկյալներ իսրայելական բանտերից։ Դադարը ավելի լայն գործարքի կնքման հույս էր ծնել, բայց, ըստ երեւույթին, այն խորտակվել է։
Մարտական գործողությունների վերսկսումը մտահոգություններ է առաջացնում Գազայի խաղաղ բնակիչների, ինչպես նաեւ այնտեղ մնացած մոտ 140 պատանդների համար, քանի որ Իսրայելը փորձում է հասնել երկու հակասական նպատակների՝ ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացմանը եւ մնացած պատանդների ազատմանը։
Իսրայելի կողմից Գազայի հարավում ցամաքային գրոհի ընդլայնման հեռանկարը սաստկացնում է նաեւ միջազգային տագնապը, այդ թվում Սպիտակ տանը, որը նախազգուշացրել է իր մերձավոր դաշնակցին իր ռազմական մարտավարությունը չափավորելու անհրաժեշտության մասին, որպեսզի նվազեցվի զոհերի եւ տեղահանվածների թիվը քաղաքացիական բնակչության շրջանում, նշել է ամերիկյան ԶԼՄ-ն։

Израиль возобновил бомбардировки Газы после окончания перемирия с ХАМАСом
Израиль возобновил бомбардировки сектора Газа в пятницу после окончания недельного перемирия с палестинской группировкой ХАМАС, нанося удары по палестинскому анклаву с воздуха и предупреждая мирных жителей покинуть южные районы Газы в знак того, что он намерен расширить свое наземное наступление, сообщает NBC News.
Международные посредники заявили, что они все еще работают над восстановлением перемирия, в результате которого были освобождены более 100 заложников, удерживаемых в Газе, и 240 палестинских заключенных, содержащихся в израильских тюрьмах. Пауза породила надежды на заключение более широкой сделки, но, похоже, она рухнула.
Возобновление боевых действий вызывает опасения за мирных палестинцев в Газе, а также за оставшихся 140 или около того заложников, поскольку Израиль пытается достичь двух противоречивых целей - уничтожить ХАМАС и освободить остальных заложников.
Перспектива расширения Израилем наземной кампании на юг Газы также усилит международную тревогу, в том числе в Белом доме, который предупредил своего близкого союзника о необходимости умерить свою военную тактику, чтобы уменьшить число жертв и перемещений среди гражданского населения, отмечает американское СМИ.