Իտալիայի ՊՆ պատվիրակությունը Բաքվում քննարկում է ռազմական համագործակցության հեռանկարները
Հոկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանի պաշտպանության առաջին փոխնախարար, գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վելիեւը հանդիպել է այցով Ադրբեջանում գտնվող Իտալիայի ԶՈւ պատվիրակության հետ, որը գլխավորում է գլխավոր շտաբի պետ, ծովակալ Ջուզեպե Կավո Դրագոնեն։
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն՝ հղում կատարելով Ադրբեջանի ՊՆ-ին, կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի եւ Իտալիայի միջեւ ռազմական համագործակցության հեռանկարները, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Հանդիպումը կարեւոր է իտալական մամուլում վերջին հրապարակումների հետ կապված։ Մասնավորապես, La Republicca պարբերականը գրել էր, որ Ադրբեջանն արդեն որոշ ժամանակ է՝ բանակցություններ է վարում Իտալիայից սպառազինություններ գնելու վերաբերյալ։ Բաքվի գնումների ցուցակում են ուսումնամարզական ինքնաթիռները, գրոհային հրացանները, զենիթային ինքնագնաց կայանքները, զենիթահրթիռային համալիրների մարտկոցները, տրանսպորտային ինքնաթիռները եւ սուզանավերը։ Բոլոր բանակցություններն անցկացվում են Իտալիայի պաշտպանության նախարարության գրասենյակների միջոցով։

Делегация министерства обороны Италии обсуждает в Баку перспективы военного сотрудничества
31 октября первый заместитель министра обороны-начальник генерального штаба азербайджанской армии Керим Велиев встретился с находящейся с визитом в Азербайдане делегацией ВС Италии во главе с начальником генерального штаба адмиралом Джузеппе Каво Драгоне.
Как передает АПА со ссылкой на минобороны АР, стороны обсудили перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и Италией в военной, военно-технической, военно-образовательной и других сферах, а также ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Встреча представляет особый интерес в свете недавних публикаций в итальянской прессе. В частности, издание La Republicca писало, что Азербайджан уже некоторое время ведет переговоры о закупке крупномасштабных вооружений у Италии. В список покупок Баку входят учебно-тренировочные самолеты, штурмовые винтовки, зенитные самоходные установки, батареи зенитно-ракетных комплексов, транспортные самолеты и подводные лодки. Все переговоры проходят через офисы министерства обороны Италии.