Եվրոպական դատարանը մերժել է Ռոման Աբրամովիչի հայցը ԵՄ պատժամիջոցների վերաբերյալ
Եվրոպական դատարանը Լյուքսեմբուրգում մերժել է ռուսաստանցի գործարար, միլիարդատեր Ռոման Աբրամովիչի բողոքը Եվրամիության այն որոշման առիթով, որ իրեն ներառել են պատժացուցակում՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման հետ կապված։
Աբրամովիչը ԵՄ սեւ ցուցակ է մտցվել ռուս պաշտոնյաների հետ միասին 2022թ. մարտին։ Եվրամիությունում հայտնել են, որ նա «վաղեմի եւ սերտ կապեր ունի Վլադիմիր Պուտինի հետ, արտոնյալ է եղել նախագահի մոտ եւ նրա հետ լավ հարաբերություններ է պահպանել»։
ԵՄ կարծիքով՝ այդ կապերը մագնատին թույլ են տվել «պահպանել նրա զգալի կարողությունը եւ, հետեւաբար, նա շահ է ստացել ռուսական ղեկավարներից, որոնք պատասխանատու են Ղրիմի անեքսիայի կամ Ուկրաինայի վիճակի ապակայունացման համար»։ ԵՄ-ը նաեւ նշել է, որ Աբրամովիչը, լինելով ռուսաստանցի առաջատար գործարարներից մեկը, ապահովել է «եկամուտի աղբյուր Ռուսաստանի կառավարության համար»։
Ռոման Աբրամովիչը հայց է ներկայացրել ԵՄ-ի դեմ իր դեմ պատժամիջոցների վերացման համար անցած տարվա մայիսին։ Նա հավաստիացրել է, որ Եվրամիության գնահատականում «ակնհայտ սխալ» է եղել, իսկ նրան ցուցակում ներառելը «հիմնական իրավունքների խախտում եւ անարդարացի միջամտություն է» նրա հիմնական իրավունքներին, որոնք ամրագրված են ԵՄ օրենսդրությունում։
Եվրոպական դատարանի փաստաթղթերից երեւում է, որ Աբրամովիչը փորձել է ԵՄ-ից ստանալ 1 մլն եվրո հակամարտությունների զոհերի իր բարեգործական հիմնադրամի համար, այդ թվում Ուկրաինայում, որն ստեղծվել է Լոնդոնի «Չելսի» ֆուտբոլային ակումբի վաճառքի հետ կապված, «հեղինակության վնասի պատճառով»։

Европейский суд отверг иск Романа Абрамовича по поводу санкций ЕС
Европейский суд в Люксембурге отклонил жалобу российского бизнесмена-мультимиллиардера Романа Абрамовича на решение Евросоюза включить его в санкционный список на фоне российского вооруженного вторжения в Украину.
Абрамович был внесен в черный список ЕС вместе с российскими чиновниками, известными бизнесменами в марте 2022 года. В Евросоюзе заявили, что он «имеет давние и тесные связи с Владимиром Путиным, имел привилегированный доступ к президенту и поддерживал с ним очень хорошие отношения».
По мнению ЕС, эти связи позволили магнату «сохранить его значительное состояние, и, следовательно, он получил выгоду от российских руководителей, ответственных за аннексию Крыма или дестабилизацию Украины». ЕС также указал, что Абрамович, будучи одним из ведущих российских бизнесменов, обеспечивал «существенный источник дохода для правительства России».
Роман Абрамович подал иск против ЕС об отмене введенных против него санкций в мае прошлого года. Он утверждал, что в оценке Европейского Союза была «явная ошибка», а решение включить его в список является «нарушением основных прав и неоправданным вмешательством» в его основные права, закрепленные в законодательстве ЕС.
Из документов Европейского суда также явствует, что Абрамович добивался от ЕС выплаты 1 млн евро своему благотворительному фонду для жертв конфликтов, в том числе в Украине, создаваемому в связи с продажей лондонского футбольного клуба "Челси" за ущерб репутации".