Եվրախորհրդարանի եւ Եվրահանձնաժողովի ղեկավարները ժամանել են Իսրայել
Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան և Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ժամանել են Իսրայել։
Մեցոլան կօգտագործի իր այցը պատանդներին անհապաղ ազատ արձակելու կոչեր անելու համար, ինչպես նաև կխնդրի ստեղծել մարդասիրական միջանցք և պաշտպանել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները Գազայի հատվածում։
«Մենք այստեղ ենք համերաշխության ուղերձով այն բանից հետո, երբ Իսրայելը տեսել է սերունդների ամենավատ ահաբեկչությունը», - գրել է նա սոցիալական ցանցերում:
«Տեռորը չի հաղթի. Կարևոր է, թե ինչպես ենք մենք արձագանքում», - ասել է նա՝ հավելելով. «Մենք կարող ենք, մենք պետք է կանգնեցնենք ՀԱՄԱՍ-ին: Եվ մենք անում ենք հնարավոր ամեն բան՝ մեղմելու մարդասիրական հետեւանքները»։

Главы Европарламента и Еврокомиссии прибыли в Израиль
Председатель Европейского парламента Роберта Метсола и глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен прибыли в Израиль.
Метсола воспользуется своим визитом, чтобы призвать к немедленному освобождению заложников, а также попросит создать гуманитарный коридор и защитить гражданскую инфраструктуру в секторе Газа.
«Мы здесь с посланием солидарности после самой ужасной террористической атаки, которую Израиль пережил за последние поколения», — написала она в социальных сетях.
«Террор не победит. То, как мы реагируем, имеет значение», — сказала она, добавив: «Мы можем – мы должны – остановить ХАМАС. И делаем все возможное, чтобы смягчить гуманитарные последствия».