ԵՄ ղեկավարությունը քննադատել է Իսրայելին պաղեստինցիներին Ռաֆահից տարհանելու կոչերի համար
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը քննադատել են Իսրայելին՝ պաղեստինցիներին Ռաֆահից տարհանելու կոչերի համար։
Մասնավորապես, ըստ Բորելի, անընդունելի է քաղաքացիական անձանց ստիպել Ռաֆահից հեռանալ անապահով շրջաններ։
«Իսրայելը, միջազգային իրավունքի համաձայն, պարտավոր է ապահովել խաղաղ բնակչության անվտանգությունը։
Մենք շարունակում ենք կոչ անել Իսրայելին չշարունակել ցամաքային գործողությունը Ռաֆահում։
Սա էլ ավելի կխորացնի առանց այն էլ ծանր հումանիտար ճգնաժամը»,- նշված է Բորելի X-ի միկրոբլոգում հրապարակված կոչում:
Իր հերթին, Շառլ Միշելը հայտարարել է, որ «Ռաֆահի թակարդում հայտնված քաղաքացիներին անապահով տարածքներ տարհանելու հրամաններն անընդունելի են»։
«Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի կառավարությանը հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքը և վճռականորեն խնդրում ենք նրանց ցամաքային գործողություն չանցկացնել Ռաֆահում:
Անցակետերը պետք է լիովին գործեն և թույլ տան անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազայում մոլեգնող սովի պայմաններում»,- գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում:
Ըստ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարի, բոլոր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն կայուն հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելուն։
«ԵՄ-ն հավատարիմ է արդար և համապարփակ խաղաղությանը՝ հիմնված երկու պետությունների մասին լուծման վրա:
Պաղեստինի կենսունակ պետության ստեղծումն այս առումով առանցքային գործոն է՝ Իսրայելի հետ խաղաղության և անվտանգության պայմաններում, ինչպես արտացոլված է ՄԱԿ-ի բանաձևում»,- գրել է Շառլ Միշելը:

В руководстве ЕС раскритиковали Израиль за призывы палестинцам эвакуироваться из Рафаха
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель и председатель Евросовета Шарль Мишель раскритиковали Израиль за призывы к палестинцам эвакуироваться из Рафаха.
В частности, по словам Борреля, принуждение гражданских лиц к эвакуации из Рафаха в небезопасные зоны недопустимо.
«Израиль обязан в соответствии с международным правом обеспечить безопасность гражданских лиц.
Мы продолжаем призывать Израиль не продолжать наземную операцию в Рафахе.
Это еще больше усугубит и без того тяжелый гуманитарный кризис», - отмечается в призыве Борреля в микроблоге в Х.
В свою очередь Шарль Мишель заявил, что приказы об эвакуации гражданских лиц, «оказавшихся в ловушке в Рафахе, в небезопасные зоны неприемлемы».
«Мы призываем израильское правительство соблюдать международное гуманитарное право и настоятельно просим не проводить наземную операцию в Рафахе.
Контрольно-пропускные пункты должны быть полностью функционирующими и позволять доставлять необходимую гуманитарную помощь в условиях свирепствующего голода в Газе», - написал он в своем микроблоге в Х.
По словам главы Евросовета, все усилия должны быть направлены на достижение соглашения о прочном прекращении огня.
«ЕС привержен справедливому и всеобъемлющему миру, основанному на решении о двух государствах.
Создание жизнеспособного государства Палестина является ключевым фактором в этом отношении, бок о бок с Израилем в условиях мира и безопасности, как это отражено в резолюции ООН»,  - написал Шарль Мишель.