ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան նախազգուշացնում են Մոսկվայում ահաբեկչությունների սպառնալիքի մասին
Ռուսաստանի Դաշնությունում ԱՄՆ դեսպանատունը նախազգուշացում է հրապարակել առաջիկա երկու օրվա ընթացքում Մոսկվայում հնարավոր ահաբեկչությունների մասին։
«Դեսպանատունը վերահսկում է տեղեկություններն այն մասին, որ ծայրահեղականները ծրագրում են մոտ ապագայում հարձակվել Մոսկվայում մարդկանց մեծ հավաքների վրա, ներառյալ համերգները: ԱՄՆ քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում առաջիկա 48 ժամվա ընթացքում խուսափել մեծ կուտակումներից»,- ասվում է ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի ուշ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հյուպատոսական բյուրոն զգուշացրել են վտանգի մասին՝ դեսպանատանը հղումով։ Բացի այդ, ինչպես նշել է Коммерсант-ը, Պետդեպարտամենտն առավելագույնի է բարձրացրել Ռուսաստան մեկնելու վտանգի մակարդակը։ Միաժամանակ, ԱՄՆ դեսպանատան կայքի ռուսալեզու տարբերակում վտանգի մասին նախազգուշացում չկա։
Ռուսական իշխանությունները դեռ չեն մեկնաբանել ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչության հայտարարությունը։

Посольство США предупредило об угрозе терактов в Москве в ближайшие два дня
Посольство США в РФ опубликовало предупреждение о возможных терактах на территории Москвы в течение ближайших двух дней.
«Посольство отслеживает сообщения о том, что экстремисты в ближайшее время планируют атаковать крупные скоплений людей в Москве, включая концерты. Гражданам США рекомендовано избегать больших толп в течение следующих 48 часов», — говорится в пресс-релизе американского диппредставительства.
Позднее об опасности со ссылкой на посольство предупредили МИД Великобритании и консульское бюро Госдепа США. Кроме того, как обратил внимание «Коммерсант», Госдеп повысил уровень опасности путешествий в Россию до максимального. При этом на русскоязычной версии сайта посольства США предупреждения об опасности нет.