Ադրբեջանի կովկասյան ժողովուրդները Ռուսաստանին խնդրում են պաշտպանել իրենց Ալիևից
Tolish Media կայքում հրապարակվել է ավար ժողովրդի ներկայացուցչի ուղերձը, որը պահանջում է, որ դաղստանցի ժողովուրդները ՝ լեզգիներն ու ավարները, ինչպես նաև ռուսական աշխարհը, երբեք չենթարկվեն Ադրբեջանին։
«Այս պետությունը լև Տրոցկիի հետ երիտթուրքական ռազմական հրամանատարության դավադրության արդյունք է։ Մենք պահանջում ենք, որ ռուսական կառույցները ուշադրություն դարձնեն Ադրբեջանում մեր իրավիճակին։ Որպեսզի այնտեղ դադարեն ճնշել դաղստանցիներին», - հայտարարում է ավար ակտիվիստը։
Հատկանշական է, որ զուգահեռաբար իրանական Sahar TV ինտերնետ-ալիքում հաղորդագրություն է հայտնվել Նախիջևանը Իրանին միացնելու համար շարժում ստեղծելու մասին, քանի որ ժողովուրդն այլևս չի կարող հանդուրժել Ալիևի կողմից նշանակված ինքնավարության գործող իշխանությունների կամայականությունները ։

Кавказские народы Азербайджана просят Россию защитить их от Алиева
На сайте Tolish Media было опубликовано обращение представителя аварского народа, который требует, чтобы дагестанские народы — лезгины и аварцы, а также Русский мир, никогда не подчинялись Азербайджану.
«Это государство – результат сговора младотурецкого военного командования с Львом Троцким. Мы требуем, чтобы российские структуры обратили внимание на наше положение в Азербайджане. Чтобы там перестали угнетать дагестанцев»,- заявляет аварский активист.
Примечательно, что параллельно на иранском интернет-канале Sahar TV появилось сообщение о создании движения за присоединение Нахиджевана к Ирану, поскольку народ больше не может терпеть произвол назначенных Алиевым действующих властей автономии.