Ադրբեջանի դեսպանը դիպուկահարներով է սպառնում ԵՄ առաքելության դիտորդներին․ Լուազո
Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն արձագանքել է Բելգիայում և Լյուքսեմբուրգում Ադրբեջանի դեսպան, Եվրամիությունում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Վագիֆ Սադիկովի թվիթերյան գրառմանը: Դեսպանին դուր չի եկել ԵՄ առաքելության դիտորդների ներկայությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին և իր միկրոբլոգում նա ԵՄ ներկայացուցիչներին դիպուկահարներով է սպառնացել:
«Նրանք գիտեն՝ ինչ անել իրենց պաշտպանելու համար։ Ադրբեջանական արտադրության Istigal IST-14.5 դիպուկահար հրացանը մոտ 3000 մետր հեռահարությամբ է կրակում։ Տղանե՛ր, հեռու մնացեք Ադրբեջանի պետական սահմանից․․․»,- գրել է ադրբեջանցի դեսպանը և տեղադրել դիպուկահար հրացանի լուսանկարը։
Լուազոն այդ գրառումը որպես անմիջական սպառնալիք է որակել եվրոպացի դիտորդներին, որոնք պարեկություն են իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին: Թվիթերի իր միկրոբլոգում նա գրել է.
«Արդյոք սա սպառնալի՞ք է Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին։ Դա իսկապե՞ս ադրբեջանցի «դիվանագետն» է ասում։ Ի՞նչ մակարդակի է հասել ադրբեջանական դիվանագիտությունը։ Միջազգային դատարանի որոշման նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելն ու 120000 մարդու պատանդ վերցնելը հպարտանալու բան չէ։ Դա է պատճառը, որ ձեր նյարդերը տեղի են տալիս: Մեզ՝ հզոր արժեքներ ունեցող եվրոպացիների վրա դա տպավորություն չի թողնում։ Մենք շարունակելու ենք սատարել խաղաղությանն ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ հարգանքին»։
Հայաստան այցի ընթացքում  Լուազոն հանդիպել է նաև դեպի Լաչինի միջանցքի մուտքը պարեկություն իրականացնող ԵՄ ներկայացուցիչների հետ, որից հետո հաստատել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ամբողջական և ապօրինի շրջափակումը։

Посол Азербайджана угрожает наблюдателям миссии ЕС снайперами: Луазо
Председатель подкомитета по безопасности и обороне комитета Европарламента по международным отношениям Натали Луазо отреагировала на твит посла Азербайджана в Бельгии и Люксембурге, главы азербайджанской делегации в Евросоюзе Вагифа Садыкова.
Послу не понравилось присутствие наблюдателей миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе, и в своем микроблоге он пригрозил представителям ЕС снайперами, передает 1lurer.am.
«Они знают, что делать, чтобы защитить себя. Снайперская винтовка Istigal IST-14,5 азербайджанского производства стреляет на дальность около 3000 метров. Ребята, держитесь подальше от государственной границы Азербайджана...» — написал посол Азербайджана и разместил фото снайперской винтовки.
Луазо назвала этот пост прямой угрозой европейским наблюдателям, патрулирующим армяно-азербайджанскую границу. Об этом она написала в своем микроблоге в Twitter.
«Это угроза для членов Европарламента» Неужели так говорит азербайджанский дипломат. Какого уровня достигла азербайджанская дипломатия. Неуважение к решению международного суда и взятие в заложники 120 тысяч человек — это не то, чем можно гордиться. Вот почему ваши нервы сдаются. На нас, европейцев с сильными ценностями, это не производит впечатления. Мы будем и впредь поддерживать мир и уважение к народу Нагорного Карабаха».
Во время своего визита в Армению Луазо также встретилась с представителями ЕС, патрулирующими вход в Лачинский коридор, после чего подтвердила полную и незаконную блокировку Лачинского коридора Азербайджаном.