Փորձում ենք այնպիսի մեխանիզմներ ներդնել, որ գազի սակագինը պահպանվի երկար՝ տասը տարի ժամկետով. Գարեգին Բաղրամյան
Հայկական կողմը «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հետ բանակցությունների շրջանակում փորձում է այնպիսի մեխանիզմներ ներդնել, որպեսզի գազի սակագինը պահպանվի երկար՝ տասը տարի ժամկետով, այդ մասին հայտարարել է Հանրային Ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ բանակցությունները շարունակվում են արդեն մեկ տարի տարբեր փուլերով։ Անդրադառնալով գազի սակագնին, Բաղրամյանն ասել է, որ «Գազէքսպորտ» ընկերության հետ արդեն իսկ կա պայմանավորվածություն 2020 թվականին պահպանել գազի սակագինը՝ 165 ԱՄՆ դոլար մեկ խորանարդ մետրի համար։
Միաժամանակ, Բաղրամյանը ընդգծել է, որ այդ հարցի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են և դրան կարող են անդրադառնալ բարձր մակարդակով շփումների ժամանակ։ Նրա փոխանցմամբ, նաև քննարկվում է մեծամասշտաբ ներդրումային ծրագրի հարցը, որը նախատեսում է շուրջ 500 մլն դոլար ներդրում մինչև 2030 թվականը։ Նա նկատել է, որ այդ ծրագրի արդյունքում գազատրանսպորտային համակարգը կվերականգնվի, քանզի վերջին 5-10 տարիներին հիմնական ներդրումներն ուղղված են եղել սպառողների քանակի մեծացմանը։
Գարեգին Բաղրամյանը նշել է նաև, որ եթե «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին գազի սակագնի բարձրացման հայտ ներկայացնի, ապա կառավարությունը իր կողմից կարող է քայլեր ձեռնարկել փոխհատուցել հնարավոր բարձրացումը։
Ավելի վաղ InfoPort.am-ը տեղեկացրել էր, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում քննարկվում է գազի սակագնի բարձրացման մասին հարցը։ Միաժամանակ ընկերությունից ընդգծել էին, որ չի բացառվում գազի սակագնի բարձրացման հայտ ներկայացնեն ՀԾԿՀ։

Армения ведет переговоры по фиксированному ценообразованию на газ сроком на 10 лет: Гарегин Баграмян
Армянская сторона в рамках переговоров с компанией «Газпром Армения» пытается внедрить механизмы по длительным срокам ценообрапзования на газ. В настоящее время стороны пытаются зафиксировать тариф сроком на 10 лет. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель комиссии по регулированию общественных услуг Армении Гарегин Баграмян.
Он сообщил, что переговоры продолжаются уже год. Он подчеркнул, что с компанией «Газэкспорт» уже есть договоренность по сохранению тарифа в 2020 году на уровне $165 за 1000 кубометр.
В то же время Баграмян подчеркнул, что переговоры по этому вопросу продолжаются. Он не исключил возможности того, что стороны к вопросу могут обратится и во время переговоров на высшем уровне.
По его словам, обсуждается также вопрос крупномасштабной инвестиционной программы в размере около $ 500 млн. до 2030 года. В случае реализации этой программы газотранспортная система будет восстановлена, поскольку за последние 5-10 лет основные инвестиции были направлены на увеличение числа потребителей.
Гарегин Баграмян также отметил, что если компания "Газпром Армения" представит в комиссию по регулированию общественных услуг заявку на повышение тарифа на газ, то правительство со своей стороны может предпринять шаги по компенсации возможного повышения.
Отметим, что в настоящее время рассматривается вопрос повышения тарифа на газ для потребителей в размере $30.
Ранее «Газпром» поднял для Армении цену на газ на $15. Однако цена на газ для потребителей не повысилась за счет внутренних резервов «Газпром Армения».