Մանկապարտեզների կառուցում, փողոցների նորոգում, ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի վերակառուցում․ 1190 սուբվենցիոն ծրագիր՝ վերջին չորս տարիների ընթացքում
2018-2021 թվականներին իրականացվել է շուրջ 1190 սուբվենցիոն ծրագիր։ Այս մասին հայտարարվել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ հունվարի 10-ին տեղի ունեցած Հայաստանի համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիայի հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ։
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը կարևորել է Կառավարության կողմից համայնքների զարգացմանը նպաստող այս գործիքի կիրառումն ու ընդգծել, որ այն իրական ու շոշափելի արդյունքներ է գրանցում։ Մասնավորապես, 2021 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից համաֆինանսավորված սուբվենցիոն ծրագրերն ուղղված են եղել բնակավայրերի փողոցների կառուցմանը, խմելու ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի նորոգմանը, փողոցային լուսավորության կառուցմանը, բնակավայրերի գազաֆիկացմանն ու մանկապարտեզների կառուցմանը։ Վերջինի առումով, կարևորելով Կառավարության որդեգրած քաղաքականությունը, առաջարկվել է բարձրացնել մանկապարտեզների կառուցման ու նորոգման աշխատանքների համար ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորման չափաբաժինը՝ մինչև 80 տոկոս:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2021 թվականին Հանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացած, սակայն չիրականացված մի շարք ծրագրերը 2022 թվականին իրականացնելու հարցին, ինչպես նաև առաջարկվել է սահմաներձ բնակավայրերում պետական բյուջեի համաֆինանսավորման չափերն առանձին սահմանել և, ըստ այդմ՝ հստակեցնել ոլորտային առաջնահերթություններն ու բյուջեից համաֆինանսավորման չափերը։
Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը հանձնարարել է յուրաքանչյուր ծրագրի ավարտից հետո իրականացնել մշտադիտարկում՝ ի հայտ եկած խնդիրները բացահայտելու ու դրանց լուծում տալու նպատակով։

За последние четыре года было реализовано 1190 субвенционных программ по строительству детских садов, газификации, реконструкции систем водоснабжения и водоотведения
В 2018-2021 годах было реализовано около 1190 субвенционных программ. Об этом было объявлено 10 января на заседании Межведомственной комиссии по оценке заявок на субвенции, направленные на развитие экономических и социальных инфраструктур общин Армении во главе с вице-премьером Амбарцумом Матевосяном. Вице-премьер Амбарцум Матевосян отметил важность применения правительством этого инструментария, способствующего развитию общин, и подчеркнул, что он регистрирует реальные и ощутимые результаты
. В частности, в 2021 году софинансированные из госбюджета Армении субвенционные программы были направлены на строительство улиц, населенных пунктов, детских садов, ремонт систем водоснабжения и водоотведения, проводку уличного освещения, газификацию населенных пунктов. Подчеркивая важность подобной политики правительства, было предложено повысить долю государственного софинансирования для работ по строительству и ремонту детских садов до 80%.
В ходе заседания был затронут также вопрос реализации ряда программ, одобренных Комиссией в 2021 году, но не реализованных в 2022 году, а также предложено отдельно определить размеры государственного софинансирования программ, реализуемых в приграничных населенных пунктах и, соответственно, уточнить отраслевые приоритеты. Вице-премьер Матевосян поручил после завершения каждой программы провести мониторинг с целью выявления и решения имеющихся проблем.