Հայաստանը դարձել է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում վենչուրային ներդրումների բացարձակ առաջատարը․ Մանասերյան
2023 թվականին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճի վրա էապես ազդել են հետևյալ գործոններն ու միտումները՝ բարդ աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական իրավիճակը տարածաշրջանում և լարված հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, Ուկրաինական ճգնաժամի անուղղակի ազդեցությունը, ինչպես նաև Արևմուտք-Ռուսաստան առճակատումը, Արցախից 120 հազար փախստականների վերաբնակեցումը, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի 150 քառ.կմ տարածքի բռնազավթումը և Սոթքի հանքարդյունաբերության, սահմանամերձ շրջանների գյուղատնտեսության և Հայաստանի տնտեսության այլ ոլորտների կաթվածահարումը, արդյունաբերական դինամիկան (+23,8% y/y +0,6% y/y) նոյեմբերին, ինչը մեծապես պայմանավորված է նոյեմբերին ոսկյա զարդերի արտադրության 13,7 անգամ աճով։ Նման կարծիք «Հայաստանի տնտեսությունը 2023թ. ԵԱՏՄ-ին անդամակցության համատեքստում» թեմայով մամուլի ասուլիսում հայտնեց տնտեսագիտության դոկտոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանը դարձել է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում վենչուրային ներդրումների բացարձակ առաջատարը։ Fitch-ը բարձրացրել է Հայաստանի արտարժույթով թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «B+»-ից մինչև «BB−»՝ կայուն կանխատեսմամբ։
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2023թ. 2022թ. հունվար-դեկտեմբերի համեմատ աճել է 9,4%-ով հայտնում է Ազգային վիճակագրական կոմիտեն։ Ընդ որում, 2023 թվականի դեկտեմբերին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ․ աճը կազմել է 9,5%, իսկ նույն տարվա նոյեմբերին՝ 19,8%։ Անցած տարեվերջին աճ է գրանցվել տնտեսության գրեթե բոլոր ներկայացված ճյուղերում, բացառությամբ գյուղատնտեսական արտադրանքի։
Այսպես, հաշվետու ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 2 783 214,8 մլն դրամ՝ 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերի համեմատ ավելանալով 4,1%-ով։ Ավելին, անցած տարվա դեկտեմբերին 2022 թվականի դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 20% աճ, իսկ նույն տարվա նոյեմբերից՝ 11,6%-ով։ Գյուղատնտեսական արտադրանքը 2023 թվականի վերջին կազմել է 948 040.1 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 0.3%-ով։ Շինարարության ծավալը 2023 թվականի հունվար-դեկտեմբերի համեմատ աճել է 14.8%-ով և կազմել 619 686.0 մլն դրամ։ Դեկտեմբերին այս ցուցանիշը տարվա կտրվածքով աճել է 11,5%-ով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 70,1%-ով։ Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ նախորդ տարվա հունվար-դեկտեմբերին ներքին ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 5 492 384,2 մլն դրամ, ինչը 25,7%-ով գերազանցում է 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Դեկտեմբերին տարեկան կտրվածքով ներքին ապրանքաշրջանառությունն աճել է 35,9%-ով, իսկ ամսական կտրվածքով՝ 25,7%-ով։ Միաժամանակ ծառայությունների ոլորտի (առանց առևտրի) ծավալը 2023 թվականին հասել է 3 025 912.2 մլն դրամի, ինչը 10.3%-ով գերազանցում է 2022 թվականի ցուցանիշը։ Միաժամանակ, դեկտեմբերին ցուցանիշը տարվա կտրվածքով աճել է 3,4%-ով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 11%-ով։ Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը 2023 թվականին կազմել է 8 845,1 մլն կՎտ/ժ, սակայն նշվում է, որ փոփոխության դինամիկան չի նշվում այն ​​պատճառով, որ ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրվող էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ հոսքերի վերաբերյալ ընդհանուր ցուցիչում ներառված տվյալները համեմատելի չեն նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի հետ։
«Հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունները շարունակում են դինամիկ զարգանալ. Հիմնական առևտրային գործընկերը Ռուսաստանն է։ Երկրորդ տեղում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն են, որին հաջորդում են Չինաստանը, Վրաստանը և ԱՄՆ-ն, որոնք առաջին անգամ են ընդգրկված այս ցուցակում։ 2023 թվականին զբոսաշրջային հոսքի աճը 2022 թվականի համեմատ կազմել է 39%։ Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեի պաշտոնական տվյալներով Հայաստանում 2023 թվականին 2,3 միլիոն զբոսաշրջիկ է եղել։ Սա մոտավորապես 20%-ով ավելի է, քան 2019-ին, և 39%-ով ավելի, քան 2022-ին։ Միևնույն ժամանակ, զբոսաշրջիկների 50%-ը եկել է Ռուսաստանից։ Երկրորդ և երրորդ տեղերը համապատասխանաբար զբաղեցրել են Վրաստանը (11%) և Իրանը (6%)։ ԱՄՆ-ն չորրորդ տեղում է՝ 3 տոկոսով։ Տասնյակում են նաև Հնդկաստանը (1,5%, Դուբայից տարանցիկ ժամանող հնդիկ զբոսաշրջիկներով) և առաջին անգամ Չինաստանը (1%)։ 2023 թվականին նաև նկատվում են արտերկրից դրամական փոխանցումների էականորեն ցածր ներհոսքեր»,- պարզաբանեց փորձագետը։
Ըստ նրա՝ ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականն ավարտվեց տնտեսական ակտիվության բավականին բարձր տեմպերով, սակայն տնտեսության կառուցվածքը վատթարացավ։ «Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը տարվա վերջին երկու ամիսներին կտրուկ արագացել է՝ պայմանավորված ոսկերչության աճով, 2023 թվականի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հասցնելով 9,4%-ի։ Ավելին, 2023 թվականին աճի բարձր տեմպերին զուգընթաց արձանագրվել է տնտեսության մի շարք ավանդական ճյուղերի (սննդամթերքի, խմիչքների, հագուստի արտադրություն) արտադրանքի և, հետևաբար, այդ ճյուղերից արտադրանքի արտահանման ծավալները նվազում, ինչն արտացոլում է արտահանման ոլորտում առկա զգալի խնդիրները»,- նկատեց Մանասերյանը։
Ըստ նրա՝ 2023 թվականին արդյունաբերության ոլորտում աճի տեմպերը բավականին ցածր են եղել, և կատալիզատորը եղել է վերաարտահանման աճը, ինչը կարող է կարճաժամկետ բնույթ ունենալ։ Միևնույն ժամանակ, չնայած առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի զգալի աճին, արդյունաբերության ոլորտին տրվող վարկերի ծավալը նվազել է, ինչը վկայում է ոլորտում ներդրումային ակտիվության նվազման և, հետևաբար, հետագա տարիներին աճի ցածր տեմպերի ակնկալիքի մասին։
«Արդյունաբերության ոլորտում փոփոխություններն արտացոլված են նաև արտահանման կառուցվածքում, ինչը նույնպես մտահոգության տեղիք է տալիս։ Թեև 2023 թվականին արտահանման ծավալները զգալի աճ են գրանցել՝ հիմնականում ոչ հայկական արտադրանքի արտահանման, այսինքն՝ վերաարտահանման հաշվին, այնուամենայնիվ, ինչպես և սպասվում էր, Հայաստանում արտադրվող ապրանքների քանակի առումով, արտահանման ծավալների նվազում կա։ Այսինքն՝ արտահանման աճը պայմանավորված է եղել անկայուն և արտաքին իրավիճակային գործոններով, իսկ Հայաստանում արտադրվող ապրանքների արտահանումը նվազել է։ Այս դեպքում, եթե արտաքին իրավիճակը փոխվի, ապա կչեզոքացվեն արտահանման աճ ապահովող գործոնները, ինչի կկրճատի արտահանման աճը և բացասաբար կանդրադառնա ընդհանուր տնտեսության վրա»,- պարզաբանեց փարձագետը։
Նա ընդգծեց, որ գյուղատնտեսության ոլորտը շարունակում է անկում ապրել և 2023 թվականին գրանցել 0,3% անկում՝ հիմնականում անասնաբուծության անկման հետևանքով, ինչն իր հերթին սահմանամերձ բնակավայրերի որոշ արոտավայրերի կորստի հետևանք է։ Սա բացի տնտեսական բացասական հետևանքներից ունի նաև բացասական սոցիալական հետևանքներ գյուղական բնակավայրերի բնակիչների համար։
«Պետական ​​բյուջեն 2023 թվականին զգալիորեն շեղվել է նախատեսվածից: 2023 թվականին պետական ​​բյուջեի ծախսերը թերֆինանսավորվել կապիտալ ծախսերի մասով»,- նկատեց Մանասերյանը։
Ըստ նրա՝ աշխատաշուկայում աճում է ֆինանսների, բանկային, սպասարկման և արտադրության ոլորտների պահանջարկը՝ ՏՏ ոլորտի ակտիվության զգալի նվազմամբ։ Առաջին անգամ ՏՏ ոլորտում աշխատատեղերի զգալի անկում է գրանցվել։ Ամենաբարձր աշխատավարձը տրվում է Երևանում և Սյունիքում, իսկ ամենացածրը՝ Շիրակում և Գեղարքունիքում։
Աճում է գրանցված զբաղվածությունը, ներառյալ բարձր վարձատրվող աշխատատեղերի թիվը: Բայց ցածր աշխատավարձով աշխատատեղերի թիվը չի նվազում, ավելի շուտ սոցիալական շերտավորումն է աճում։ Աղքատությունը նույնպես չի նվազում. վերջերս հրապարակված ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ տնտեսական աճը չի նվազեցնում աղքատությունը։
«Այս ֆոնին երկրում կտրուկ փոխվում է միգրացիոն պատկերը. սկսվել է աշխատանքային միգրանտների զանգվածային հոսք Հնդկաստանից՝ 2023 թվականին մոտավորապես 14000 մարդ կամ բնակչության 0,5%-ը։ Ռուսաստանից ավելի վաղ ժամանած միգրանտները (վերաբնակները), ընդհակառակը, սկսել են հեռանալ հատկապես օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներից։ Ամբողջովին պարզ չէ նաև Արցախից փախստականների հետ կապված իրավիճակը: Ըստ ամենայնի, նրանց 15%-ն արդեն լքել է Հայաստանը»,- պարզաբանեց Մանասերյանը։
Ըստ նրա՝ 2024 թվականին Հայաստանի տնտեսության կանխատեսումներ անելիս՝ անհրաժեշտ է հաշվի առնել հետևյալ միտումները՝
— տնտեսական աճը մեծապես պայմանավորված կլինի ժամանակավոր և աշխարհաքաղաքական գործոններով, որոնք կարող են չեզոքացվել՝ տնտեսությունը թողնելով առանց աճի շարժիչների,
— արտահանումը կաճի տնտեսության ոչ արտահանման ոլորտների, մասնավորապես, զբոսաշրջության և առևտրի հաշվին, որը բավականին անկայուն է և զգայուն՝ ցնցումների նկատմամբ,
— տնտեսական աճին կարող է մեծապես նպաստել նաև Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը՝ համաձայն Սանկտ Պետերբուրգում 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ին ստորագրած  համաձայնագրի,
— Հայաստանի տնտեսությունը կարող է մեծապես տուժել հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացումից՝ թուրքական էժան ապրանքներիէքսպանսիայի պատճառով,
— տնտեսական աճը կապված կլինի ներքին պահանջարկի ուժեղացման, տրանսֆերտների ներհոսքի, ինչպես նաև հարկաբյուջետային քաղաքականության խթանման հետ,
—աղքատության մակարդակի աճը մեծապես կազդի բիզնեսի ակտիվության աճի տեմպերի վրա,
— տնտեսական միտումներում կարևոր դեր կխաղան այնպիսի գործոններ, ինչպիսին են. ծառայությունների, ՏՏ, անշարժ գույքի, ֆինանսների և զբոսաշրջության ոլորտներում աճը, ինչը, սակայն, կարող է բավարար չլինել առանց տնտեսության իրական հատվածի` արդյունաբերության և գյուղատնտեսության իրավիճակ բարելավել,
— արտաքին գործոններից պետք է հաշվի առնել չինական տնտեսությունում տեղի ունեցող գործընթացները, Ուկրաինական ճգնաժամի ելքը, ինչը կարող է ազդել նաև հայկական դրամի փոխարժեքի վրա,
— շատ բան կախված է նաև 2023 թվականին արցախահայերի տեղահանումից և Հայաստանում հաստատվելուց հետո նրանց զբաղվածությունից և սոցիալական կարգավիճակից,
— տնտեսական աճի վրա կարող է ազդել նաև վերակողմնորոշումը դեպի Արևմուտք:
«Այսպիսով, կարելի է կանխատեսել հակասական միտումներ, որոնք 2024 թվականին անմիջական ազդեցություն կունենան տնտեսության վրա։ Հիմնական շարժիչ ուժը կարող է լինել երկրի մրցակցային առավելությունների իրացումը, եթե օգտագործվեն Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ժամանակ ի հայտ եկած իրական հնարավորությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ կապերի հետագա ակտիվացումը։ Տնտեսության արդյունավետ կառավարումը, ինչպես նաև հայկական Սփյուռքի մասնագիտական ​​ներուժի օգտագործումը նույնպես փոքր նշանակություն չունեն։ Այս ուղղությամբ հնարավոր դրական փոփոխությունների արդյունքում կարելի է կանխատեսել գործարար ակտիվության աճ 7-8%-ի սահմաններում։ Հակառակ դեպքում առավելագույն աճը չի գերազանցի 3-4%։ Համեմատության համար նշենք, որ ԵԱԶԲ-ն 2024 թվականին Հայաստանի տնտեսության համար կանխատեսում է 5,7% աճ, իսկ ԱՄՀ-ն՝ մինչև 5%: 2024 թվականի պետական ​​բյուջեով տնտեսական աճի տեմպը սահմանվել է 7%։ ՀՀ Կենտրոնական բանկն ակնկալում է 6,1% աճ, Համաշխարհային բանկը՝ 4,7%, իսկ 2025 թվականին՝ 4,8%։ ՄԱԿ-ն ակնկալում է, որ 2024 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կկազմի 5,2%, իսկ 2025 թվականին՝ 4,8%»,- եզրափակեց փորձագետը։

Армения стала абсолютным лидером в регионе Южного Кавказа и Центральной Азии по привлечению венчурных инвестиций: Манасерян
На рост экономической активности Армении в 2023 году существенно повлияли следующие факторы и тенденции: сложная геополитическая и геоэкономическая ситуация в регионе и напряженные отношения с Азербайджаном; косвенное воздействие Украинского кризиса, негативное влияние противостояния Запад-Россия; переселение 120 тысяч беженцев из Арцаха; оккупация Азербайджаном 150 кв км суверенной территории Армении и парализация горнорудной промышленности в Сотке, аграрного сектора приграничных районов и других отраслей экономики Армении; динамикой промышленности (+23,8% г/г после +0,6% г/г) в ноябре, что в значительной степени обусловлено ростом производства ювелирной продукции. Такое мнение на пресс-конференции «Экономика Армении в 2023г. в контексте членства страны в ЕАЭС» выразил доктор экономических наук, член Евразийского экспертного клуба Татул Манасерян.
По его словам, Армения стала абсолютным лидером в регионе Южного Кавказа и Центральной Азии по привлечению венчурных инвестиций. Fitch повысил долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Армении в иностранной валюте с «B+» до «BB−» со стабильным прогнозом.
Показатель экономической активности Армении 2023 году зарегистрировал рост в 9,4% по сравнению с в январем-декабрем 2022 года, сообщает Национальный статистический комитет республики.  При этом в декабре 2023 года к декабрю предыдущего года рост составил 9,5%, а к ноябрю того же года – на 19,8%. Рост по итогам прошлого года был зарегистрирован почти во всех представленных сферах экономики, за исключением производства сельского хозяйства.
Так, за отчетный период объем производства промышленной продукции составил 2 783 214.8 млн. драмов, увеличившись на 4,1% по сравнению с январем-декабрем 2022 года. При этом в декабре прошлого года, по сравнению с декабрем 2022 года, зафиксирован рост на 20%, а в ноябре того же года – на 11,6%. Производство сферы сельского хозяйства по итогам 2023 года составило 948 040.1 млн. драмов, сократившись на 0,3% по сравнению с предыдущим годом. Объем строительства за 2023 год по сравнению с январем-декабрем 2022 годом вырос на 14,8% и составил 619 686.0 млн. драмов. В декабре за год этот показатель повысился на 11,5%, а за месяц – на 70,1%. Согласно данным официальной статистики, оборот внутренней торговли за январь-декабрь прошлого года достиг 5 492 384.2 млн. драмов, что на 25,7% превышает показатель за аналогичный период 2022 года. В декабре в годовом разрезе оборот внутренней торговли увеличился на 35,9%, а в месячном – на 25,7%. При этом объем сферы услуг (без учета торговли) за 2023 год достиг 3 025 912.2 млн. драмов, что на 10,3% выше показателя за 2022 год. В декабре за год показатель вырос на 3,4%, а за месяц – на 11%.  Объем производства электроэнергии за 2023 год составил 8 845.1 млн. кВт.ч, однако указывается, что динамика изменения не указана из-за того, что включенные в общий показатель данных о взаимных перетоках выработанной автономными производителями электроэнергии несопоставимы с аналогичным показателем предыдущего года.
По словам Манасеряна, армяно-российские экономические отношения продолжают динамично развиваться. «Наш главный торговый партнер – Россия. На втором месте Объединенные арабские эмираты, далее Китай, Грузия и США, которые впервые вошли в этот список. Рост туристического потока в 2023 году составил 39%, по сравнению с показателем 2022 года. По официальным данным Комитета по туризму Армении по итогам 2023 г., в Армению прибыло 2,3 млн туристов. Это примерно на 20% больше, по сравнению с 2019 г., и на 39% больше, по сравнению с 2022 г. При этом, 50% туристов прибыли из России. Грузия (11%) и Иран (6%) заняли второе и третье места соответственно. США с 3% – на четвертом месте. В первую десятку вошли также Индия (1,5%, большинство индийских туристов прибывают транзитом из Дубая) и впервые Китай (1%). 2023 год также отличается значительно низким уровнем чистого притока денежных переводов из-за границы»,- отметил Манасерян.
В целом, по его словам, 2023 год завершился достаточно высоким темпом экономической активности, однако структура экономики ухудшилась. «Показатель экономической активности резко ускорился в последние два месяца года за счет роста ювелирной отрасли, в результате чего в 2023 г. показатель экономической активности составил 9,4%. Более того, в 2023 г. наряду с высокими темпами роста произошло снижение выпуска продукции ряда традиционных отраслей экономики (производство продуктов питания, напитков, одежды), а, следовательно, и объемов экспорта продукции этих отраслей, что отражает существенные проблемы в экспортном секторе»,- отметил он.
По словам эксперта, 2023 год в промышленном секторе темпы роста были довольно низкими, а катализатором стал рост реэкспорта, что может носить краткосрочный характер. При этом, несмотря на значительный рост кредитов, предоставляемых коммерческими банками, объем кредитов промышленному сектору снизился, что свидетельствует о снижении инвестиционной активности сектора, а, следовательно, об ожидании низких темпов роста в последующие годы.
«Изменения в промышленном секторе также отражаются на структуре экспорта, что также вызывает беспокойство. Хотя объемы экспорта в 2023 г. зарегистрировали значительный рост, в основном за счет экспорта неармянской продукции, то есть реэкспорта. При этом, как и ожидалось, наблюдается снижение объемов армянского экспорта. Иными словами, рост экспорта был вызван факторами, вызванными нестабильной внешней ситуацией, тогда как экспорт продукции, произведенной в Армении, снизился. Следовательно, в случае изменения внешней ситуации факторы, обеспечивающие рост экспорта, будут нейтрализованы, и объемы спадут , что негативно отразится на экономике в целом»,- объяснил Манасерян.
Он заметил, что сельскохозяйственный сектор продолжил спад на 0,3% и в 2023 г. по причине упадка скотоводства из-за потери пастбищ в приграничных зонах. Это напрямую влияет на уровень жизни населения сельской местности.
По словам Манасеряна, государственный бюджет в 2023 году существенно отклонился от запланированного – в 2023 году расходы государственного бюджета были недофинансированы по части капитальных затрат.
«На рынке труда растет спрос в финансово-банковском секторе, сферах услуг и производства при существенном снижении активности IT сектора. Впервые зафиксирован значительный спад рабочих мест в IT сфере. Самые высокие зарплаты выплачиваются в Ереване и Сюнике, а самые низкие – в Шираке и Гегаркунике. Растет зарегистрированная занятость, в том числе и высокооплачиваемых рабочих мест. Но число рабочих мест с низкой зарплатой не уменьшается — скорее происходит рост резкого расслоения общества. Также не фиксируется и снижение бедности — недавно опубликованные показатели демонстрируют, что на фоне внушительного экономического роста бедность не сокращается»,- проанализировал эксперт.
По его словам, резко изменяется миграционная картина в стране — начался массовый наплыв трудовых мигрантов из Индии — примерно 14 000 человек или 0.5% населения только в 2023 году. «Мигранты (релоканты), прибывшие из России ранее — напротив, стали уезжать. Особенно массовый отъезд стал фиксироваться с августа-сентября. Не совсем понятная ситуация и с беженцами из Арцаха. Судя по всему, 15% из них уже покинули Армению»,- отметил он.
По словам Магнасеряна, при факторном анализе прогнозов по экономике Армении в 2024 необходимо учитывать следующие тенденции:
— экономический рост во многом будет обусловлен временными и геополитическими факторами, которые могут быть нейтрализованы, оставив экономику без двигателей роста;
— экспорт будет расти за счет неэкспортных отраслей экономики, в частности, за счет туризма, торговли, которые достаточно волатильны и чувствительны к потрясениям;
— экономическому росту в немалой степени может способствовать также создание свободной экономической зоны между Ираном и ЕАЭС, согласно договору от 25.12.2023г. в Санкт Петербурге;
— экономика Армении может сильно пострадать от возможного открытия армяно-турецкой границы из-за широкомасштабной экспансии дешевой турецкой продукции;
— экономический рост будет связан с укреплением внутреннего спроса, притока денежных переводов, а также от стимулирующей бюджетной политики;
—рост уровня бедности сильно повлияет на темпы роста деловой активности;
— важную роль сыграют экономические тенденции: традиционный рост в сфере услуг, IT, недвижимости, финансов и туризма может быть недостаточным без улучшения ситуации в реальном секторе — промышленности и сельском хозяйстве;
— среди внешних факторов следует учитывать процессы в экономике Китая, исход военного конфликта на Украине, что может также повлиять на обменный курс армянского драма;
— многое зависит также от интеграции арцахцев, их трудоустройтва и социального положения после силовой ликвидации Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана в 2023г.
— на экономический рост может повлиять и переориентация на Запад.
«Таким образом, тенденции будут весьма противоречивыми. Главным двигателем может стать реализация конкурентных преимуществ страны в случае использования реальных возможностей возникших при создании свободной экономической зоны между Ираном и ЕАЭС, а также дальнейшая активизация связей с Россией и другими странами ЕАЭС. Немаловажное значение имеет также фактор эффективного управления экономикой, а также использование профессионального потенциала армянской Диаспоры. В результате возможных положительных сдвигов в указанном направлении можно прогнозировать рост показателя деловой активности в пределах 7-8%. В противном случае, максимальным рост составит 3-4%. ЕАБР в 2024 году прогнозирует 5,7%, МВФ – до 5%. В госбюджете на 2024 год показатель роста экономики заложен на уровне 7%. ЦБ Армении ожидает, что экономика Армении в текущем году вырастет на 6,1%. По оценке Всемирного банка, экономический рост в РА в 2024 году составит 4,7%, а в 2025 году – 4,8%. ООН ожидает, что рост экономики Армении в 2024 году составит 5,2%, а в 2025 году – 4,8%»,- резюмировал Манасерян.