Հայաստանի՝ դեպի ԵՄ ձգտմամբ պայմանավորված կոլիզիային պետք է մոտենալ աշխատանքային կարգով. Օվերչուկ
ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի՝ ԵՄ ձգտման շարժման հետ կապված կոլիզիան աշխատանքային իրավիճակ է ներկայացնում, և դրան պետք է աշխատանքային մոտեցում ցուցաբերել։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ի հարցազրույցում հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի (ՊՄՏՀ) շրջանակում։
Նրա խոսքով, եթե խոսենք ԵԱՏՄ իրավունքի մասին, ապա այն այսօր չի նախատեսում որևէ պետության բացառումը կամ ԵԱՏՄ անդամի մասնակցության կասեցումը միության աշխատանքներում։ «Սա այն հարցն է, որը պետք է ուսումնասիրվի զուտ իրավական տեսանկյունից, որովհետև այսօր մենք բախվել ենք որոշակի իրավական կոլիզիայի, և այն պետք է քննարկվի։ Դրան նույնպես պետք է շատ հանգիստ վերաբերվել, մենք հանգիստ կաշխատենք։ Ի դեպ, կարծում եմ, որ հայերն էլ կմասնակցեն այս աշխատանքին, որովհետև նրանք նույնպես, որպես Եվրասիական տնտեսական միության մասնակիցներ, հասկանում են, որ ԵԱՏՄ իրավունքում կան որոշ բացեր, որոնք պետք է լրացվեն։ Սա բնական աշխատանքային իրավիճակ է», - նշել է Օվերչուկը։
«Բայց, կրկին, մեզ շատ է մտահոգում եվրաձգտման այդ շարժումը, որը, մեր կարծիքով, պոտենցիալ առումով շատ է վնասում թե՛ Հայաստանին, թե՛ Եվրասիական միությանը, թե՛ մեր երկրների բիզնեսին, որոնք այսօր գտնվում են անորոշության վիճակում. իսկ ի՞նչ անել։ Ահա, ըստ էության, ամբողջ հարցը։ Սա աշխատանքային իրավիճակ է, և դրան պետք է աշխատանքային մոտեցում ցուցաբերել», - ընդգծել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Оверчук: к коллизии со стремлением Армении в ЕС надо относиться по-рабочему
Коллизия с евростремительным движением входящей в ЕАЭС Армении представляет рабочую ситуацию, и относиться к ней надо по-рабочему. Об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук в интервью ТАСС на полях Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ).
По его словам, если говорить о праве ЕАЭС, то оно сегодня не предусматривает исключения какого-то государства или приостановки участия члена ЕАЭС в работе союза. «Это тот вопрос, который надо изучить чисто с правовой точки зрения, потому что сегодня мы столкнулись с определенной правовой коллизией, и ее нужно рассмотреть. К этому тоже нужно относиться очень спокойно, будем спокойно работать. Кстати, и армяне, я думаю, тоже будут участвовать в этой работе, потому что они тоже понимают как участники Евразийского экономического союза, что в праве ЕАЭС есть некоторые лакуны, которые нужно закрыть. Это нормальная рабочая ситуация», - отметил Оверчук.
«Но опять-таки нас очень беспокоит это евростремительное движение, которое, на наш взгляд, потенциально очень сильно вредит и Армении, и Евразийскому союзу, и бизнесу в наших странах, которые находятся сегодня в состоянии неопределенности: а что делать? Вот, собственно, весь вопрос. Это рабочая ситуация, и к ней надо относиться по-рабочему», - подчеркнул вице-премьер РФ.