Թուրքիայի անվերապահ աջակցությամբ Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունների ծավալն աննախադեպ է․ ՊՆ ղեկավարը՝ Ֆրանսիայի դեսպանին
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին:
Դեսպանն իր ցավակցությունն է հայտնել վերջին օրերի մարտական գործողությունների հետևանքով զինվորական և քաղաքացիական զոհերի կապակցությամբ, նշել, որ Ֆրանսիան խիստ անհանգստացած է իրավիճակի լարվածությամբ և ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է, որ Թուրքիայի անվերապահ աջակցությամբ Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունների ծավալն աննախադեպ է, դրանք ընթանում են շփման գծի ամբողջ երկայնքով: Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ  պաշտպանության բանակը կատարում է իր առջև դրված խնդիրները՝ զարգացնելով հաջողությունը և զսպելով հակառակորդի սանձազերծած ագրեսիան, իսկ ադրբեջանական զինված ուժերի նախահարձակ գործողությունները շարունակաբար ստանալու են կործանարար հարվածներ, և այդ գործընթացն արդեն սկսվել է։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մշտապես կապի մեջ լինելու և զարգացումների վերաբերյալ տեղեկություն փոխանակելու մասին:

Oбъем инициированных Азербайджаном при безоговорочной поддержке Турции боевых действий беспрецедентен։ Министр обороны Армении принял посла Франции
Министр обороны Республики Армения Давид Тоноян 1 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота.
Как сообщили в пресс-службе министерства обороны Армении, посол выразил соболезнования в связи с недавними жертвами среди военных и гражданского населения, отметив, что Франция глубоко обеспокоена эскалацией ситуации и внимательно следит за развитием событий.
Министр обороны Армении сообщил, что объем инициированных Азербайджаном при безоговорочной поддержке Турции боевых действий беспрецедентен, они ведутся на всей линии соприкосновения. Давид Тоноян подчеркнул, что Армия обороны выполняет поставленные перед нею задачи, развивает успех, сдерживает агрессию, развязанную противником, и наступательные операции Вооруженных сил Азербайджана будут и дальше получать сокрушительные удары, этот процесс уже начался.
В ходе встречи была достигнута договоренность о постоянном контакте и обмене информацией о развитии событий.