ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը հայոց  բանակի կազմավորամն 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ուղերձ է հղել, որում ասվում է․
«2020թ. սեպտեմբերի 27-ին զինված ուժերը պատվով ընդունեցին նետված մարտա­հրա­վերը և 44 օր հերոսաբար դիմակայելով` կատարեցին իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և պատ­ճա­ռելով նրան մեծաթիվ կորուստներ:
Այս անհավասար պայքարում հայկական զինուժը,  ցավոք, նույնպես կրեց անդառ­նա­լի կորուստներ, բայց հակառակորդը դեռ երկար է հիշելու մեր զինվորի ու սպայի վճռա­կա­նությունը, տոկունությունը, խիզախությունը, մինչև վերջ պայքարելու անկոտրում կամքն ու անմնացորդ նվիրումը: Մարտի դաշտում մեր զինակից ընկերները հրաշքներ էին գոր­ծում` իրենց անունները ոսկե տառերով գրելով հայոց պատմության էջերում: Հայոց բանակի զին­վորի ու սպայի սխրանքը երբեք չի մոռացվի, մեր ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատելու իր հերոս զավակներին:
Այսօր հաճախ քննադատության ենք արժանանում, բայց չպե΄տք է վհատվել: Հաս­կա­նում ենք, որ մեզանից սպասում էին առավելը... Մեր հայրենակիցներն ան­սահ­ման հավա­տով էին լցված Հայոց բանակի հանդեպ և կարող եմ ամենայն պատաս­խա­նատվու­թյամբ բարձրաձայնել` մենք մինչև վերջ հավատարիմ մնա­ցինք տրված երդմանն ու կա­տա­րեցինք պետության, ժողովրդի առջև մեր սրբազան պարտքը:
Շնորհակա΄լ եմ Ձեզ ազգի պատիվը բարձր պահելու և անօրինակ սխրանքների համար:
Բանակն ընկճվելու իրավունք չունի΄. զինվորը, սպան, գեներալը գլուխը կարող է խո­նարհել միայն մեր զոհված ընկերների սուրբ հիշատակի և նրանց հարազատների առ­ջև, և այժմ` առավել քան երբևէ, բանակը վստահության և համակողմանի աջակցու­թյան կարիք ունի:
Որքան էլ դժվար է ու բարդ, մենք շարունակում ենք կատարել հայրենիքի պաշտ­պա­նության սուրբ գործը` կազմակերպելով մարտական հերթապահություն նոր բնա­գծե­րում, ձեռնարկելով գործուն միջոցներ բանակի մարտունակության վերականգնման ուղ­ղությամբ:
Վստա΄հ եմ, որ 2021 թվականը բանակի համար մարտական կարողությունների ավելացման նոր էջ է բացելու:
Իսկ հուսահատվածներին, մեր հանդեպ վստահությունը կորցրածներին, տար­բեր ուժե­րի կողմից մեզ քննադատողներին, երբեմն նաև բացահայտ վի­րավո­րող­ներին հավաս­տիացնում եմ` հայոց բանակն արագ ապաքինվելու է ստացած վերքերից և ցույց է տալու թշնա­­մուն իր բազկի ուժը:
Միշտ պետք է հիշենք` թշնամին մեր տան դարպասների մոտ է և չի հրաժարվել հայ­կական օջախներն ավերելու նենգ մտադրությունից:
Բանա΄կն է այն ուժը, որ կարող է ու պարտավոր է ամուր կանգնել ու կասեցնել թշնա­մու ոտնձգությունները. ոչ ոք մեր փոխարեն դա չի անելու:
Այս սուրբ օրը շնորհավորե΄նք միմյանց Բանակի օրվա կապակցությամբ և խոս­տանա΄նք մեր զոհված ընկերներին, որ շարունակելու ենք նրանց անավարտ գործը, ջանք չենք խնայելու և ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով հզորացնելու ենք բանակն ու ան­զիջում պայքար ենք մղելու մեր ազգային և պետական շահերը պաշտպանելու համար:
Համոզված եմ, որ Հայոց բանակը փառավոր հաղթանակներ դեռ շատ է ունենալու` հավատարիմ մնալով հայ զինվորական լավագույն ավանդույթներին:

Нас критикуют, но мы до конца остались верны данной клятве: Оник Гаспарян
Сегодня 29-летие формирования Вооруженных сил Армении. Этот день, имеющий историческое значение для каждого из нас, мы отмечаем с горечью, но наши сердца переполнены также гордостью. Об этом говорится в послании начальника Генштаба ВС РА, генерал-полковника Оника Гаспаряна по случаю Дня армии.
"27 сентября 2020 года Вооруженные силы с честью приняли брошенный противником вызов и, героически противостояли 44 дня, выполнив поставленные перед ними боевые задачи, сражаясь против сил, многократно превосходящих наши силы и нанося им многочисленные потери.
В этой неравной борьбе армянские ВС, к сожалению, также понесли невосполнимые потери, но противник еще долго будет помнить о решимости, стойкости, храбрости нашего солдата и офицера, его непреклонной воле и самоотверженности.
На поле боя наши сослуживцы творили чудеса, вписав свои имена золотыми буквами на страницах армянской истории. Подвиг солдата и офицера армянской армии никогда не забудется, наш народ по достоинству оценит своих героических сынов.
Сегодня мы часто удостаиваемся критики, но не должны отчаиваться... Наши соотечественники были полны безграничной веры в армянскую армию и могу со всей ответственностью заявить - мы до конца остались верны данной клятве и выполнили наш священный долг перед государством и народом.
Я благодарен Вам за то, что вы высоко держали честь нации, за Ваши подвиги.
Армия не имеет права подавляться: солдат, офицер, генерал может склонить голову только перед священной памятью наших погибших товарищей и их родственниками, и теперь, как никогда, армия нуждается в доверии и всесторонней поддержке.
Как бы ни было сложно, мы продолжаем святое дело защиты Родины, организовывая боевое дежурство на новых рубежах, предпринимая действенные меры по восстановлению боеспособности армии.
Уверен, что 2021 год откроет новую страницу для повышения боевых возможностей нашей армии.
А разочарованных, потерявших доверие к нам, критикующих нас различным силам, иногда открыто оскорбляющих нас, заверяю, что армянская армия быстро оправится от полученных ран и покажет врагу силу своей руки.
Мы всегда должны помнить, что враг у ворот нашего дома, он никогда не отказывался от коварного намерения разрушить армянские очаги.
Армия - та сила, которая может и обязана твердо стоять и останавливать посягательства противника. Никто не сделает этого вместо нас.
Поздравим друг друга с Днем Армии и обещаем нашим погибшим друзьям, что продолжим их незавершенное дело, не пожалеем сил и каждодневным кропотливым трудом усилим армию и будем вести бескомпромиссную борьбу за защиту наших национальных и государственных интересов.
Уверен, что армянская армия еще будет иметь много славных побед, оставаясь верной лучшим армянским военным традициям.