Հայկական բանակն ազգային միասնականության և համախմբման կենդանի մարմնացումն է. ՀՀ նախագահի ուղերձը
Հայկական բանակը ծնունդ առավ և ձևավորվեց մեր նորօրյա ազատագրական պայքարի հերոսական մարտերում: Նա վերականգնեց այն փառքը և համբավը, որը հայ զինվորականներն ունեին հին կայսերական ժամանակներից մինչև Սարդարապատ, մինչև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, որտեղ մեր ժողովրդի քաջարի զավակները՝ մարշալներից, գեներալներից մինչև զինվորներ, ոսկե տառերով գրեցին իրենց անունները Մեծ Հաղթանակի կերտման պատմության էջերում:
Այս տարի այդ հաղթանակի 75-ամյա հոբելյանն է, հաղթանակ, որում մեծագույն ներդրում ունեն մեր նախնիները, հաղթանակ, որին իրենց կյանքը զոհաբերեցին մեր ժողովրդի 300 հազարից ավելի որդիներն ու դուստրերը։
Գլուխ եմ խոնարհում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում զոհված մեր նախնիների հիշատակի առաջ և երախտագիտությունս մաղթում վետերաններին, ովքեր ոչ միայն վառ են պահում հաղթանակի հիշողությունը, այլև իրենց կենսափորձով ու անցած ուղիով պատմության կենդանի դաս են մեզ համար։
Այսօր մեր սահմաններին նրա՛նց սերունդներն են, նրանց հաղթական ուղին շարունակողները, մարտական ավանդույթները հաջորդ սերնդին փոխանցողները։
Հայկական բանակն այսօր ազգային միասնականության և համախմբման կենդանի մարմնացումն է: Այն մեր հպարտության և ազգային արժանապատվության ամուր սյունն է, որի շուրջը ձևավորվում և դաստիարակվում է գիտակից և հայրենասեր քաղաքացին:
Բանակը յուրաքանչյուրիս հարազատն է, իսկ մեզնից յուրաքանչյուրը՝ բանակի հարազատը։
Բանակը մեր ընտանիքն է, քանի որ յուրաքանչյուր ընտանիք ինչ-որ կերպ, ուղղակի կամ անուղղակի կապված է բանակի հետ։
Բանակը մեր հպարտությունն է, մեր հզոր հաղթաթղթերից մեկը։
Բանակը մեր ճակատն է։ Եվ բանակի շնորհիվ մենք բաց ճակատով, այսինքն՝ հպարտությամբ, արժանապատվությամբ, ազատ ու համարձակ ենք նայում մեր հեռու և մոտ հարևանների, մեր բարեկամների ու հակառակորդների, մեր ծանոթների ու անծանոթների աչքերին։
Բոլոր ժամանակներում մեր կամավորի, զինվորի, սպայի նշանաբանը եղել են Հայրենիք, Պատիվ, Նվիրվածություն բառերը։ Այդ նշանաբանով են ձեռք բերվել մեր հաղթանակները, այդ նշանաբանով են պաշտպանվել մեր ընտանեկան օջախները, ազատագրվել մեր տարածքները, այդ նշանաբանով են այսօր պաշտպանվում Հայրենիքի՝ Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունն ու խաղաղությունը:
Արդի ժամանակներում բանակը նաև տնտեսության, գիտության և մասնագիտական կարողությունների զարգացման խթան է: Ժամանակակից բանակը նշանակում է նոր մտածողություն, նոր հմտություններ, ավելի որակյալ կրթություն և գիտություն, նոր տեխնոլոգիաներ, ժամանակակից արդյունաբերություն, այդ թվում՝ ռազմարդյունաբերություն, ժամանակակից գյուղատնտեսություն, սննդի անվտանգություն, մի խոսքով՝ նոր տնտեսություն։
Անշուշտ, պետության կողմից շարունակաբար ձեռք բերվող զինատեսակները ամրապնդում են մեր զինված ուժերի ռազմատեխնիկական հիմքը։ Սակայն առանց մարդկային կապիտալի, այդ հիմքը չի կարող լիարժեք ամուր լինել։ Բոլորիս ջանքերը, բոլորիս մտքերը պետք է ուղղված լինեն այդ կապիտալը հոգեպես, ֆիզիկապես, տնտեսապես համալրելուն և որակապես այն նոր մակարդակի բարձրացնելուն։
Հայկական բանակը յուրաքանչյուր օր մեզ տալիս է ամենաթանկը՝ խաղաղության և ապահովության զգացում։
Այս հունվարի 28-ին էլ տարվա մյուս բոլոր օրերի նման շարունակենք աղոթել մեր զինվորների համար՝
ձե՛զ համար, հարգելի՛ զինվորներ, ազատամարտիկներ, սպաներ և գեներալներ,
ձե՛զ համար, զինծառայողների հարգելի ծնողներ, ձե՛զ համար, մեր սիրելի հերոսների հարգելի ծնողներ ու հարազատներ։

Армянская армия - живое воплощение национального единства и сплочения։ послание президента РА ко Дню армии
Президент Армении Армен Саркисян направил поздравительное послание армянскому народу ко Дню армии.
В послании, в частности, говорится: «Дорогие солдаты, господа офицеры и генералы,
Уважаемые соотечественники,,
Поздравляю с Днем Армии, желаю мира и новых побед.
Он восстановил ту славу, которую имели армянские военные c древних времен до Сардарапата, до Второй мировой войны, где доблестные сыны нашего народа - от маршалов, генералов до солдат золотыми буквами написали свои имена на страницах истории создания Великой Победы.
В этом году 75-летний юбилей этой Победы, победа, в которую внесли большой вклад наши предки, победа, которой пожертвовали своей жизнью более 300 тысяч сыновей и дочерей нашего народа.
Преклоняю голову перед памятью наших предков, погибших во Второй мировой войне, перед ветеранами, которые не только хранят память о победе, но и своим жизненным опытом и пройденным путем являются для нас живым уроком истории.
Сегодня на наших границах их поколения, продолжающие их победный путь, передавая боевые традиции следующему поколению.
Это крепкий столп нашей гордости и национального достоинства, вокруг которого формируется и воспитывается сознательный и патриотичный гражданин.
Армия близка каждому из нас, а каждый из нас - родственник армии.
Армия - наша семья, поскольку каждая семья каким-то образом, прямо или косвенно связана с армией.
Армия - наша гордость, один из наших мощных козырей.
Армия - наш фронт. И благодаря армии мы с открытым фронтом, то есть с гордостью, достоинством, свободно и смело смотрим в глаза нашим далеким и близким соседям, нашим друзьям и противникам, знакомым и незнакомым людям.
Во все времена лозунгом нашего добровольца, солдата, офицера были слова Родина, честь, преданность. Этим девизом были достигнуты наши победы, под этим девизом защищались наши семейные очаги, освобождались наши территории, этим девизом сегодня защищаются безопасность и мир Родины-Армении и Арцаха.
Современная армия означает новое мышление, новые навыки, более качественное образование и науку, новые технологии, современная промышленность, в том числе военная промышленность, современное сельское хозяйство, безопасность продуктов питания, словом, новая экономика.
Несомненно, постоянно приобретаемые государством виды оружия укрепляют военно-техническую основу наших Вооруженных сил. Но без человеческого капитала эта основа не может быть полноценно прочной. Усилия всех нас, мысли всех нас должны быть направлены на духовное, физически, экономически пополнение этого капитала и повышение его на качественно новый уровень.
Дорогие соотечественники,,
Армянская армия каждый день дает нам самое ценное-чувство мира и безопасности.
Продолжим молиться за наших солдат
для вас, уважаемые солдаты, азатамартики, офицеры и генералы,
для вас, уважаемые родители военнослужащих, для вас, уважаемые родители и родственники наших любимых героев!
Подумаем и будем действовать для нашей страны, нашего государства, нашего народа, нашего сегодняшнего и завтрашнего дня.