Ադրբեջանը Բաքվում ընթացող ԱՊՀ ՊՆ նախարարների նիստի ֆոնին ակնհայտորեն դիմում է սադրանքների ՀՀ պետական սահմանին
Ադրբեջանական կողմը Բաքվում ընթացող ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների նիստի ֆոնին ակնհայտորեն գնում է սադրանքների ՀՀ պետական սահմանին առաջացնելով լարում։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրում ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
"Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ սադրանքներից և մեր կողմից նշում, որ սադրանքները անպատասխան չեն մնա, սակայն նիստից հետո",- հավելել է նա։
Րոպեներ առաջ նույն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան մեկ այլ գրառմամբ տեղեկացրել էր, որ Տավուշում երեկ գիշեր և այսօր վաղ առավոտյան հակառակորդը տարբեր տրամաչափի զենքերից կրակել է մի քանի գյուղերի և մարտական դիրքերի ուղղությամբ։ Ըստ նրա, պատասխան կրակից հետո հակառակորդը լռել է։ "Հայկական կողմից տուժածներ չկան",- նշել էր նա։
Ավելի վաղ PrimeNews-ը, ՊՆ վրա հղում անելով, տեղեկացրել էր, որ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը չի մասնակցի Բաքվում ընթացող ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների նիստին։ Պատճառների մասին ՊՆ-ն չէր տեղեկացրել։

Баку идет на провокации на фоне заседания министров обороны СНГ: Минобороны Армении
Азербайджанская сторона на фоне проходящего в Баку заседания министров обороны СНГ явно идет на провокации, вызывая напряжение на государственной границе Армении. Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь МО РА Арцрун Ованнисян.
«Мы призываем азербайджанскую сторону воздержаться от провокаций и с нашей стороны отмечаем, что они не останутся без ответа, однако после заседания», - говорится в записи.
Чуть ранее Ованнисян сообщил, что вчера ночью и сегодня рано утром противник из оружия различного калибра обстрелял несколько сел и боевых позиций Тавушской области. "После ответного огня противник прекратил обстрел. С армянской стороны пострадавших нет", - сообщил Ованнисян.
Отметим, что сегодня в Баку стартовало очередное заседание Совета министров обороны государств-членов СНГ. Как ранее сообщало PrimeNews со ссылкой на МО РА, министр обороны Армении Давид Тоноян не примет участие в этом заседании. Причины этого решения в МО РА не указали.
В мероприятии принимают участие министр обороны Азербайджана Закир Гасанов, министр обороны РФ Сергей Шойгу, Министр обороны Беларуси Андрей Равков, министр обороны Казахстана Нурлан Ермекбаев, министр обороны Узбекистана Баходир Курбанов, министр обороны Таджикистана Мирзо Шерали и начальник Генштаба ВС Киргизии Райимберди Дуйшенбиев.