Երևանում կանցկացվեն «Ռուսական կինոյի օրեր» «Russian Film Festival» ապրանքանիշի ներքո
Փառատոնի շրջանակում «Մոսկվա» կինոթատրոնի էկրանին անվճար կցուցադրվեն «Կրակ»,  «Նիկա»,  «Անծանոթի դիմանկարը» ֆիլմերը,  «Քնքշություն» բազմասերիանոց ֆիլմը և «Բուկա, իմ սիրելի հրեշը» լիամետրաժ մուլտֆիլմը:
Հոկտեմբերի 21-ից 23-ը Երևանի «Մոսկվա» կինոթատրոնը մայրաքաղաքի բնակիչներին և հյուրերին հրավիրում է՝ ներկա գտնվելու «Russian Film Festival» ապրանքանիշի ներքո  «Ռուսական կինոյի օրեր» կինոդիտումներին։ Միջոցառումը կազմակերպում է «ՌՈՍԿԻՆՈ»-ն՝ ՌԴ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։
Կինոդիտումների համար գրանցվել
Հայաստանը «Ռուսական կինոյի օրեր» 2022 թվականի օրացույցում դարձավ 9-րդ երկիրը, ուր տեղի հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա ռուսական նոր ֆիլմերին ծանոթանալու։
Այս տարի «Russian Film Festival» ապրանքանիշի ներքո արդեն միջոցառումներ են անցկացվել բազմաթիվ երկրներում՝ Բրազիլիայում, Ուրուգվայում, Հորդանանում, Չինաստանում, Ղազախստանում, Բելառուսում, Ուզբեկստանում և այլուր։ Նախագծի մեկնարկից՝ 2020 թվականից ի վեր, ավելի քան 6,5 միլիոն մարդ աշխարհի 26 երկրներում դարձել է ռուսական կինոփառատոնի հանդիսատես։
«ՌՈՍԿԻՆՈ»-ի գլխավոր տնօրեն Իննա Շալիտոն նշում է. «Ուրախ ենք «Russian Film Festival» ապրանքանիշի ներքո Հայաստանում երկրորդ միջոցառումը կազմակերպել: Այս տարի օգոստոսին «IVI» առցանց կինոհարթակում անցկացվեցին ռուսական ֆիլմերի առցանց ցուցադրություններ։ Օֆլայն միջոցառման շրջանակում «Ռուսական կինոյի օրեր»֊ի ծրագրում ընդգրկված է հինգ ֆիլմ՝  գեղարվեստական, բազմասերիանոց և մանկական անիմացիոն: Հուսով եմ, որ յուրաքանչյուր դիտող իր համար հետաքրքիր բան կգտնի: Մենք նաև ձգտում ենք ակտիվացնել բիզնես երկխոսությունը Ռուսաստանի և Հայաստանի կինոարտադրության ոլորտների միջև մշակութային նման միջոցառումների կազմակերպման միջոցով: Հայկական կինոն 2022 թվականին տոնում է իր 100-ամյակը, այս ընթացքում ստեղծվել են բազմաթիվ հրաշալի ֆիլմեր, անիմացիոն ոլորտը վերելք է ապրում, և վստահ եմ, որ մենք կարող ենք գտնել փոխազդեցության բազմաթիվ կետեր»։
«Նիկա», «Քնքշություն», «Կրակ» և «Անծանոթի դիմանկարը» ֆիլմերի ցուցադրություններից հետո կկազմակերպվի նաև ֆիլմերի քննարկում կինոգետ Դիանա Մարտիրոսյանի հետ։
Հայաստանում «Ռուսական կինոյի օրեր»֊ի ծրագիրը հետևյալն է՝
- «Քնքշություն» (ռեժ. Աննա Մելիքյան, 2020 թ.): Մելոդրամատիկ սերիալ։ Պատահական գործուղման ժամանակ միայնակ գործարար Ելենան հանդիպում է իր երազանքների տղամարդուն և նույնքան անսպասելիորեն կորցնում է նրան: Ելենան սկսում է փնտրել նրան բոլոր հնարավոր և անհնարին ձևերով: Օգտագործում է ամեն ինչ՝ տրամաբանություն, էզոթերիզմ, ընկերների օգնություն, նոր տղամարդու հետ ծանոթություն, փախուստ, ճանապարհորդություն և շատ ավելին: «Քնքշությունը» առանձնանում է աստղային դերասանական կազմով՝ Վիկտորյա Իսակովա, Եվգենի Ցիգանով, Կոնստանտին Խաբենսկի, Աննա Միխալկովա, Յուլիա Պերեսիլդ, Ռավշանա Կուրկովա և այլ աստղեր: Հեգնական սերիալը նկարահանվել է սեւ ու սպիտակ ոճով iPhone-ով։ Այս տեխնիկան ռեժիսորին հնարավորություն է տվել հատուկ վստահության մթնոլորտ ստեղծել նկարահանման հրապարակում և հեռուստադիտողին որոշ չափով տեղափոխել խորհրդային լիրիկական կինոյի մթնոլորտ։
– «Անծանոթի դիմանկարը» (ռեժ. Սերգեյ Օսիպյան, 2022) անհաջողակ դերասանի պատմություն է, ով 1976 թվականին Մոսկվայում հանդիպում է մի խարիզմատիկ գրողի, կենդանի դասականի, ով իր կյանքը վերածում է ողբերգական ֆարսի: Ֆիլմը՝ «Օտարի դիմանկարը», Սերգեյ Օսիպյանի և բոլոր ստեղծողների կողմից նվիրվում է իրենց  ծնողներին և  70-ականների ռոմանտիկ շրջանին, որը լի էր մտավորականությամբ,  տաղանդավոր մարդկանցով և  ուրախ հայտնագործություններով։ Նախագծի յուրահատկությունն այն է, որ նկարահանումներում ներգրավված են եղել մոսկովյան «Պյոտր Ֆոմենկոյի արհեստանոց»֊ի ամբողջ թատերախումբը և  թատրոնի բազմաթիվ աշխատակիցներ։
– «Կրակ» (ռեժ. Ալեքսեյ Նուժնի, 2020 թ.): Դրամա է՝ իրական հերոսների մասին լայնածավալ նկարահանումներով։ Գլխավոր դերում՝ Կոնստանտին Խաբենսկի՝ Ռուսաստանի ամենահայտնի դերասաններից մեկը, որը խաղացել է 100-ից ավելի կինոդերեր: Հրշեջների սխրագործության և կրակի տարերքի դեմ պայքարի մասին ֆիլմը տպավորում է վիզուալ էֆեկտներով և բարդ հնարքներով, իսկ դերասանների հոյակապ խաղը ստիպում է ձեզ կարեկցել հերոսներին և շունչը պահած հետևել ծավալվող դրամային մինչև վերջնական կադրը: Երիտասարդ սկսնակ փրկարարի դերը խաղում է հայտնի դերասանական դինաստիայի ներկայացուցիչ, խորհրդային և ռուս ականավոր դերասան Օլեգ Յանկովսկու թոռը՝ Իվան Յանկովսկին։ «Կրակ» ֆիլմում կատարած աշխատանքի համար Իվան Յանկովսկին արժանացել է «Ոսկե արծիվ» մրցանակի՝ որպես երկրորդ պլանի լավագույն դերասան։
– «Նիկան» (ռեժ. Վասիլիսա Կուզմինա, 2022) դրամա է՝ հիմնված իրական իրադարձությունների վրա։ Մանուկ հասակում Նիկա Տուրբինան մոր հետ շրջագայել է Խորհրդային Միությունում՝ կարդալով նրա բանաստեղծությունները․ պոեզիայի սիրահարներով լի մարզադաշտեր, բոհեմական երեկույթներ, հանդիպումներ հայտնի մարդկանց հետ․․․  Ութամյա հրաշամանուկը, զարմացնում էր ոչ մանկական տխրությամբ և սուր տողերով... Եվ ահա  Նիկան այժմ 27 տարեկան է: ԽՍՀՄ-ն այլևս չկա, ինչպես չկա մանկություն, չկա փառք, և որ ամենադժվարն է,  չկա ոգեշնչում: Նիկան այլևս չի գրում և փորձում է հասկանալ ինքն իրեն. ո՞ւր կորավ նրա «ձայնը», ինչու՞ նա այլևս չի զգում մոր սերը և կարո՞ղ է երբևէ երջանիկ լինել, ինչպես բոլորը:
«Նիկա» ֆիլմը մասնակցել է «ՌՈՍԿԻՆՈՅԻ» Focus On Festivals նախագծին, որն ուղղված է միջազգային փառատոններում հեղինակային ֆիլմերի մասնկացությունը խթանելուն. այս նախաձեռնության շնորհիվ 2021 թվականի վերջին այն ընդգրկվել է Եվրոպական Les Arcs Film Festival֊ի (Ֆրանսիա) ծրագրում և մրցանակակիր է դարձել Work in Progress ծրագրում: 2022 թվականի մարտին Ելիզավետա Յանկովսկայան՝ գլխավոր դերասանուհին, ստացավ ժյուրիի հատուկ մրցանակը «Հարավից հարավ-արևմուտք» (SXSW) կինոփառատոնում լավագույն դերասանական վարպետության համար։
- «Բուկա, իմ սիրելի հրեշը» (ռեժ. Վիկտոր Գլուխուշին, Մաքսիմ Վոլկով, 2022 թ.): Անիմացիոն արկածային հեքիաթ է կամակոր արքայադուստր Վարվառայի մասին, որ փախել է պալատից և գնացել անտառ՝ փնտրելու գեղեցիկ արքայազնին։ Սակայն սիրելիի հետ նվիրական հանդիպման փոխարեն նրան գերում է թագավորության ամենավտանգավոր ավազակ Բուկան։ Բայց շատ արագ պարզ է դառնում, որ աշխույժ արքայադուստրը պատրաստ է Բուկայի կյանքը վերածել մղձավանջի, միայն թե հասնի իր նպատակին։ Այսպիսով, անհանգիստ Վարվառան սկսում է հաստատել իր կարգը անտառում։ Մուլտֆիլմը վաճառվել է աշխարհի գրեթե հարյուր երկրում։

В Ереване пройдут Дни российского кино под брендом Russian Film Festival
На бесплатных показах в кинотеатре «Москва» зрители увидят героическую драму о пожарных «Огонь», две мелодрамы - «Ника» и «Портрет незнакомца», сериал «Нежность» и полнометражный мультфильм «Бука. Мое любимое чудище».
С 21 по 23 октября кинотеатр «Москва» в Ереване приглашает жителей и гостей столицы Армении на программу кинопоказов в рамках Дней российского кино под брендом Russian Film Festival. Мероприятие организовано компанией РОСКИНО при поддержке Минкультуры России.
Регистрация на показы:
В календаре Дней российского кино 2022 года Армения стала девятой страной, где местные зрители могут познакомиться с новыми российскими фильмами. Мероприятия под брендом Russian Film Festival в этом году уже прошли в Бразилии, Уругвае, Иордании, Китае, Казахстане, Белоруссии, Узбекистане и других странах. Всего же с начала старта проекта в 2020 году зрителями Russian Film Festival стали более 6,5 миллионов человек в 26 странах мира.
Генеральный директор РОСКИНО Инна Шалыто: «Мы рады организовать уже второе мероприятие под брендом Russian Film Festival в Армении; в августе проходили онлайн-показы российских фильмов на платформе онлайн-кинотеатра Иви. Сейчас в рамках офлайн-мероприятия в программу Дней российского кино вошли пять картин – это и художественные фильмы, и сериал, и анимация для детей, – надеюсь каждый зритель найдет для себя что-то интересное. Мы также стремимся посредством организации таких культурных мероприятий активизировать и бизнес-диалог между киноиндустриями России и Армении; в 2022 году армянский кинематограф отмечает 100-летие, за это время создано много замечательных картин, переживает подъем сфера анимации, и я уверена, мы можем найти много точек взаимодействия».
На сеансах фильмов «Ника», «Нежность», «Огонь» и «Портрет незнакомца» будет организовано обсуждение картин с кинокритиком Дианой Мартиросян.
Программа Дней российского кино в Армении включает:
– «Нежность» (реж. Анна Меликян, 2020) – мелодраматический сериал. В случайной командировке одинокая бизнес-леди Елена встречает мужчину своей мечты и так же неожиданно теряет его… Она начинает искать его всеми доступными и недоступными способами. В ход идет все — логика, эзотерика, помощь подруг, знакомство с новым мужчиной, поездка на ретрит и много всего другого. «Нежность» отличает звездный каст – в проекте снялись Виктория Исакова, Евгений Цыганов, Константин Хабенский, Анна Михалкова, Юлия Пересильд, Равшана Куркова и другие звезды. Ироничный сериал снят на iPhone в черно-белой стилистике. Такой прием дал режиссеру возможность создать на площадке особую доверительную атмосферу и отчасти перенести зрителя в атмосферу советского лирического кино.
– «Портрет незнакомца» (реж. Сергей Осипьян, 2022) – это история незадачливого актера, который в Москве 1976 года знакомится с харизматичным писателем, живым классиком, который превращает его жизнь в трагикомический фарс … Фильм «Портрет незнакомца» Сергей Осипьян и все создатели картины посвятили родителям,  а также романтичной эпохе 70-х годов, времени интеллигенции, талантливых людей и радостных открытий. Особенность проекта заключается в том, что в съемках была задействована вся труппа и многие сотрудники московского театра «Мастерская Петра Фоменко».
– «Огонь» (реж. Алексей Нужный, 2020 г.) – драма с масштабными съемками о настоящих героях. В главной роли - Константин Хабенский, один из самых известных актеров России: на его счету более 100 ролей в кино. Фильм о подвиге пожарных и борьбе с огненной стихией впечатляет визуальными эффектами и сложными трюками, а великолепная игра актеров заставляет сопереживать персонажам и с замиранием сердца следить за разворачивающейся драмой до самого финального кадра. Роль молодого спасателя-новичка исполнил Иван Янковский, представитель известной актерской династии, внук выдающегося советского и российского актера Олега Янковского. За работу в фильме «Огонь» Иван Янковский был награжден премией «Золотой орел» за лучшую мужскую роль второго плана.
– «Ника» (реж. Василиса Кузьмина, 2022) – драма на основе реальных событий. В детстве Ника Турбина вместе с мамой гастролировала по Советскому Союзу, читая свои стихи: полные стадионы любителей поэзии, богемные вечеринки, встречи со знаменитостями. 8-летний вундеркинд, она поражала недетской грустью и пронзительностью строк… И вот Нике 27. СССР уже нет, как нет и детства, славы, а самое трудное — нет вдохновения. Ника больше не пишет стихи и пытается разобраться в себе: куда исчез тот ее «голос», почему она больше не чувствует любви матери и сможет ли когда-нибудь быть счастлива, как все?
Фильм «Ника» участвовал в проекте РОСКИНО Focus On Festivals, направленном на продвижение авторского кино на международные фестивали, – благодаря этой инициативе в конце 2021 года он попал в программу европейского фестиваля Les Arcs Film Festival (Франция) и стал призером программы Work in Progress. В марте 2022 года Елизавета Янковская, исполнительница главной роли, получила специальный приз жюри за выдающуюся актерскую работу на кинофестивале South by Southwest (SXSW).
– «Бука. Мое любимое чудище» (реж. Виктор Глухушин, Максим Волков, 2022) – анимационная приключенческая сказка про своенравную принцессу Варвару, которая сбежала из дворца и отправилась через лес на поиски прекрасного принца. Однако вместо заветной встречи с возлюбленным её берет в плен Бука, самый опасный разбойник королевства. Но очень быстро становится понятно, что бойкая принцесса готова превратить жизнь Буки в кошмар, лишь бы дойти до своей цели. Так неугомонная Варвара принимается наводить в лесу свои порядки. Мультфильм был продан почти в сто стран мира.