Թագուհի Թովմասյանը դիմել է ՌԴ օմբուդսմենին՝ խաղաղապահների միջոցով հումանիտար օգնություն Արցախ ուղարկելու խնդրանքով
Արդեն ավելի քան 9 օր է` Արցախը շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից: Շուրջ 120.000 արցախցիներ կրում են հումանիտար ճգնաժամի ծանր հետևանքները: Արցախի Հանրապետության բուժհաստատություններում ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին շրջափակման հետևանքով չեն կարողանում տեղափոխել հայաստանյան բուժհաստատություններ և տրամադրել պատշաճ բուժօգնություն: Ցավոք, ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է։ Այս մասին գրում է  ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը։
«Ահազանգում եմ միջազգային գործընկերներիս` միջազգային հանրության կողմից անպատժելիության հետևանքով առաջիկայում արդեն ականատես ենք լինելու զանգվածային անդառնալի հետևանքների։ Բոլոր մատակարարումները, ելումուտը Արցախ պարզապես արգելափակված են։
Միջազգային հումանիտար իրավունքի այսպիսի աղաղակող խախտման հեղինակ Ադրբեջանը պետք է պատժվի։ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցները, միջազգային համապատասխան իրավաքաղաքական գործիքակազմի կիրառումը հրամայական են, որպեսզի հասնել ագրեսորից Արցախի 120․000 բնակչության փրկության։
Այս իրավիճակում հատուկ խնդրանքով դիմել եմ Ռուսաստանի Դաշնության օմբուդսմեն Տ․Ն․ Մոսկալկովային և ՌԴ նախագահին առընթեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման և մարդու իրավունքների գծով խորհրդի նախագահ Վ․Ա․ Ֆադեևին, որպեսզի ռուս խաղաղապահների միջոցով ռուսական հումանիտար օգնություն ուղարկվի Արցախ։ Ներկայացրել եմ առաջնային անհրաժեշտության կարիքների ցանկը:
Քաղաքակիրթ աշխարհը պարզապես իրավունք չունի անտարբեր գտնվել 120․000 վտանգված կյանքի հանդեպ… Արցախում հումանիտար արտակարգ իրավիճակն անխուսափելի է…»

Гуманитарная чрезвычайная ситуация в Арцахе неизбежна...
Уже более чем 9 дней Арцах заблокирован Азербайджаном. Около 120 тысяч арцахцев страдают от тяжелых последствий гуманитарного кризиса, пишет председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
«Пациентов, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии в медучреждениях республики Арцах, в результате блокады не могут доставить в медучреждения Армении и оказать надлежащую медицинскую помощь. К сожалению, один из пациентов в тяжелом состоянии скончался… Предупреждаю своих международных коллег: вследствие безнаказанности со стороны международного сообщества вскоре мы станем свидетелями массовых необратимых последствий. Все поставки в Арцах, а также въезд и выезд полностью заблокированы.
Автор подобного вопиющего нарушения международного гуманитарного права – Азербайджан должен быть наказан. Санкции против Азербайджана, применение соответствующих международно-правовых и политических инструментов обязательны для спасения 120 тысяч жителей Арцаха от агрессора. В сложившейся ситуации я обратилась к Омбудсмену Российской Федерации, а также Председателю Совета при Президенте Российской Федерации по развитию гражданского общества и правам человека с особой просьбой направить российский гуманитарный груз в Арцах через российских миротворцев.
При этом я представила список предметов первой необходимости. Цивилизованный мир просто не имеет права быть равнодушным к 120 тысяч жизней, находящихся в опасности. Гуманитарная чрезвычайная ситуация в Арцахе неизбежна».