Ստեփանակերտում դիմավորել են Եվրոպայի առաջնությունում մրցանակային տեղեր գրաված արցախցի մարզիկներին
Այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին, Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան օղակաձև պուրակում դափնեպսակներով և աղուհացով են դիմավորել Պորտուգալիայի մայրաքաղաք Լիսաբոնում կայացած Եվրոպայի 35-րդ առաջնությունում մրցանակային տեղեր նվաճած Արցախի կիոկուշին կարատեի հավաքական թիմի մարզիկներին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի կիոկուշին կարատեի ֆեդերացիայի հիմնադիր, մարզիչ Արմեն Պետրոսյանը նշել է,որ ՀՀ հավաքականի կազմում Արցախի թիմը մասնակցելով նոյեմբերի 4-5-ը տեղի ունեցած առաջնությանը, փայլուն արդյունքներ է ցուցաբերել:
նկար
«Մեր՝ 13 մարզիկից 12-ը հայրենիք են վերադարձել մրցանակային տարբեր տեղեր զբաղեցրած: Նրանցից հինգը զբաղեցրել է 1-ին տեղ, հինգը՝ 2-րդ, իսկ երկուսը՝ 3-րդ մրցանակային տեղ:
Նշեմ, որ Հայաստանի հավաքականը թիմային հաշվարկով գրավել է 3-րդ տեղը,որն աննախադեպ է: Հատկանշական է, որ հավաքականի 19 մարզիկից 13-ն Արցախից են»,-ասել է Ա. Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի հավաքականը ղեկավարել է ֆեդերացիայի նախագահ Սպարտակ Գասպարյանը, իսկ Արցախինը՝ կիոկուշին կարատեի Եվրոպայի արդեն վեցակի չեմպիոն Արթուր Առուշանյանը:
Մեզ հետ զրույցում Արթուր Առուշանյանը գոհունակություն է հայտնել մարզիկների ցուցաբերած արդյունքներից:
«Դժվարությունները շատ էին մինչ առաջնությանը մեկնելը:
Չնայած դրան, գիտեինք, որ լավ արդյունքները դժվարությամբ են արձանագրվում:
Այս անգամ մարզիկների ձեռքբերումները գնահատում եմ լավ, համոզմունքով, որ կարողանան գերազանցել իրենց արդեն իսկ արձանագրած արդյունքները»,-ասել է Ա. Առուշանյանը:
Եվրոպայի առաջնությանը երկրորդ տեղ գրաված արցախցի մարզուհի Մարինա Ներսիսյանն ասել է,որ նպատակ է դրել ավելի լավ մարզվել, որպեսզի կարողանա դառնալ Եվրոպայի չեմպիոն:
Եվրոպայի առաջնությունում մրցանակային տեղեր նվաճած արցախցի մարզիկներին դիմավորելու էին եկել Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, սպորտի ոլորտի պատասխանատուներ, մարզիկներ ու մարզասերներ:

В Степанакерте встречали арцахских спортсменов, занявших призовые места на чемпионате Европы
Сегодня, 10 ноября, в сквере имени Степана Шаумяна в Степанакерте с лавровыми венками и хлебом-солью встречали спортсменов сборной Арцаха по киокушинкай карате, занявших призовые места на 35-м чемпионате Европы, прошедшем в столице Португалии Лиссабоне.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" основатель Арцахской федерации киокушинкай карате, тренер Армен Петросян отметил, что сборная Арцаха в составе сборной РА, участвовавшая в чемпионате, состоявшемся 4-5 ноября, показала блестящие результаты.
«Из 13 наших спортсменов 12 вернулись на Родину, заняв различные призовые места. Пятеро из них заняли 1-е место, пятеро - 2-е место и двое - 3-е призовое место.
Должен отметить, что сборная Армении заняла 3-е место в общекомандном зачете, что является беспрецедентным. Примечательно, что из 19 спортсменов национальной сборной 13 из Арцаха", - сказал А. Петросян, добавив, что сборную Армении возглавил президент федерации Спартак Гаспарян, а сборную Арцаха возглавил шестикратный чемпион Европы по киокушинкай карате Артур Арушанян.
В беседе с нами Артур Арушанян выразил удовлетворение результатами, показанными спортсменами.
"Перед выездом в чемпионат было много сложностей.
Несмотря на это, мы знали, что хороших результатов нужно добиваться с трудом.
На этот раз я хорошо оцениваю достижения спортсменов, с верой в то, что они смогут превзойти уже достигнутые результаты", - сказал А. Арушанян.