Սպիտակ տունը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական օգնություն հասցնելու անհրաժեշտության մասին
ԱՄՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի և դրա հետևանքով զոհերի և վիրավորների առնչությամբ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Էդրիեն Ուաթսոնը։
«Մենք խորը կարեկցանք ենք հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին և բոլոր տուժածներին։ Կոչ ենք անում դեպի Լեռնային Ղարաբաղ շարունակական հումանիտար հասանելիություն բոլոր նրանց համար, ովքեր կարիքի մեջ են: Միացյալ Նահանգները կշարունակի աջակցել շարունակվող ճգնաժամից տուժածներին», - նշված է հայտարարությունում։
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակը նաև անդրադարձել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերի այցին Հայաստան և Վաշինգտոնի կողմից լրացուցիչ մարդասիրական օգնությանը։
«Ադմինիստրատոր Փաուերը տեղում է, և այսօր (խմբ.՝ սեպտեմբերի 26-ին) Միացյալ Նահանգները հայտարարում է լրացուցիչ մարդասիրական օգնության մասին՝ բուժօգնության և այլ արտակարգ կարիքները հոգալու համար՝ օգնելով տեղի համայնքներին տրամադրել օթևան և անհրաժեշտ պարագաներ, ինչպես օրինակ՝ հիգիենայի պարագաներ, վերմակներ և հագուստ՝ բավարարելու Լեռնային Ղարաբաղում բռնության հետևանքով տուժածների կամ տեղահանվածների կարիքները», - գրված է հայտարարությունում։
Էդրիեն Ուաթսոնը հիշեցրել է, որ 2020 թ.-ից ի վեր ԱՄՆ-ն աջակցել է Լեռնային Ղարաբաղում և տարածաշրջանում հակամարտությունից տուժած համայնքներին սննդի, ջրի, շտապ բժշկական օգնության ապահովման, ինչպես նաև՝ տարհանումների և ընտանիքների վերամիավորման հարցում:

Белый дом заявил о необходимости доставки гуманитарной помощи в Нагорный Карабах
Власти США рассчитывают, что жители Нагорного Карабаха смогут получать гуманитарную помощь, американская сторона окажет им дополнительную поддержку. Об этом говорится в письменном заявлении руководителя пресс-службы Совета национальной безопасности Белого дома Эйдриенны Уотсон.
Она отметила, что американская сторона «опечалена новостью о том, что не менее 68 человек погибли и сотни пострадали при взрыве бензохранилища в Нагорном Карабахе». «Мы призываем к обеспечению дальнейшего гуманитарного доступа в Нагорный Карабах ради всех нуждающихся», - подчеркнула Уотсон.
Представитель Белого дома заверила, что «США продолжат поддерживать тех, кто пострадал при текущем кризисе». Она отметила, что «28 тыс. человек перешли в Армению из Нагорного Карабаха».
«Руководитель [Агентства по международному развитию США Саманта] Пауэр находится на месте, и Соединенные Штаты объявляют о дополнительной гуманитарной помощи для удовлетворения потребностей в сфере здравоохранения и других неотложных нужд, содействия местным жителям в получении жилья и важнейших вещей, включая гигиенические наборы, одеяла и одежду, а также для удовлетворения потребностей тех, кто пострадал или был перемещен из-за насилия в Нагорном Карабахе», - сообщила Уотсон.