Ստեղծվել է «Փրկենք Ղարաբաղը» կոալիցիա՝ ցեղասպանության վտանգի առջև կանգնած քրիստոնյա հայերին պաշտպանելու համար
Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող ադրբեջանական ագրեսիային ի պատասխան՝ մի շարք ոչ կառավարական կազմակերպություններ և ակտիվիստներ հունվարի 27-ին կհավաքվեն ԱՄՆ Կապիտոլիումի մոտ՝ հայտարարելու "Փրկենք Ղարաբաղը" կոալիցիայի ստեղծման մասին:
Ինչպես հաղորդում է armradio.am-ը՝ կոալիցիայում կընդգրկվեն Կոնգրեսի անդամներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հասարակական կազմակերպություններ և կրոնական առաջնորդներ, որոնք մտահոգված են արցախահայության ճակատագրով:
Դեկտեմբերի 12-ից սկսած ՝ ավելի քան 40 օրով Ադրբեջանի կառավարությունը փակել է Լաչինի միջանցքը՝ Արցախի Հանրապետությունն ու 120 000 քրիստոնյա հայերին Հայաստանի ու արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը ։
"Փրկենք Ղարաբաղը" կոալիցիայի անդամներն իրենց համերաշխությունն են հայտնում պաշարված Արցախի ժողովրդին և պարտավորվում են միասին աշխատել՝ համատեղ ջանքերով մոբիլիզացնելու լրատվամիջոցների ուշադրությունը ։
Կոալիցիան կոչ է անում ԱՄՆ կառավարությանը՝ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության պաշտպանության համար, տնտեսական ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ շրջափակումը վերացնելու նպատակով:

Создана коалиция «Спасем Карабах» ради защиты армян-христиан перед угрозой геноцида
В ответ на продолжающуюся азербайджанскую агрессию против народа Арцаха ряд неправительственных организаций и активистов соберутся 27 января у Капитолия США, чтобы объявить о создании коалиции «Спасем Карабах».
Как сообщает armradio.am, в коалицию войдут члены Конгресса, представители армянской общины, общественные организации и религиозные лидеры, обеспокоенные судьбой армян Арцаха.
На более чем 40 дней, начиная с 12 декабря, правительство Азербайджана закрыло Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Республику Арцах и 120 000 армян-христиан с Арменией и внешним миром.
Члены коалиции «Спасем Карабах» выражают солидарность с народом осажденного Арцаха и обязуются работать вместе, чтобы совместными усилиями мобилизовать внимание СМИ.
Коалиция призывает правительство США принять все необходимые меры для защиты армянского населения Нагорного Карабаха, оказать экономическое давление на Азербайджан с целью снятия блокады.