ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ 28 անձ տեղափոխվել է Արցախից Հայաստան, 27-ը՝ Հայաստանից Արցախ
Այսօր, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի աջակցությամբ ու ուղեկցությամբ, 28 անձինք տեղափոխվել են Արցախից Հայաստան, իսկ 27-ը՝ Հայաստանից Արցախ: Այս մասին հայտնել է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Բոլորը հրատապ մարդասիրական կարիքներ ունեցող անձինք են, ներառյալ՝ առողջական, հարազատի խնամքի, ընտանիքի հետ վերամիավորման կարիքները: Տեղափոխման հրատապ կարիքներ ունեցող հարյուրավոր այլ անձինք Արցախում և Հայաստանում սպասում են իրենց հնարավորությանը՝ չհաշված ոչ այնքան հրատապ նպատակներով երկու ուղղություններով երթևեկելու կարիք ունեցող հազարավոր անձանց:
Նշում. Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի 173-օրյա շրջափակման շարունակականությունը, ապրիլի 23-ից Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը և Արցախի քաղաքացիների հանդեպ ապօրինի հսկողական միջոցների կիրառումը, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի շարունակական անկարողությունը ապահովելու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված միջանցքի ռեժիմը, միջազգային հանրության շարունակական անկարողությունը ապահովելու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի երաշխավորման պահանջով, ինչպես նաև Արցախի բնակչության շրջանում օրեցօր խորացող մարդասիրական կարիքները՝ Արցախի Հանրապետության կառավարությունը՝
• Ապօրինի է համարում 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից մեկնարկած շրջափակումը և ապրիլի 23-ից ադրբեջանական անցակետի գոյությունը, ինչպես նաև՝ Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժի հանդեպ հսկողական միջամտություններն ու այլ խոչընդոտները.
• Ընդգծում է այդպիսի պայմաններում Արցախի ժողովրդի հավաքական ու անհատական բազմաթիվ իրավունքների շարունակական ու սրվող խախտումների առկայությունը.
• Շեշտադրում է Լաչինի միջանցքի՝ Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված և ՄԱԿ-ի դատարանի որոշմամբ հաստատված ռեժիմի հրատապ վերականգնման և անվտանգության նախատեսված նվազագույն պայմանների ապահովման անհրաժեշտությունը.
• Հայտարարում է, որ նախքան Լաչինի միջանցքի ռեժիմի լրիվ վերականգնումը՝ Արցախի կառավարությունը հնարավորինս կփորձի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ և ուղեկցությամբ ապահովել իր քաղաքացիների հրատապ մարդասիրական կարիքների բավարարման համար միջանցքով որոշակի տեղաշարժը.
• Ընդգծում է, որ Լաչինի միջանցքի ռեժիմի խախտման ու Արցախի շրջափակման պայմաններում միջանցքով ցանկացած տեղաշարժ չի կարող մեկնաբանվել որպես ադրբեջանական ապօրինի հսկողությունը լեգիտիմացնող և այդ տարածքների նկատմամբ ադրբեջանական գոյություն չունեցող իրավազորությունն ընդունող գործողություն, քանի որ այդ տեղաշարժերը կատարվում են հարկադրված՝ ելնելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ապահովման ու պաշտպանության խիստ անհրաժեշտությունից և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների՝ սեփական ժողովրդի հանդեպ ունեցած պարտավորություններից:
• Արձանագրում է, որ մարդասիրական խիստ սահմանափակ տեղաշարժը ոչ մի դեպքում չի կարող դիտարկվել որպես Արցախի շրջափակման ավարտ, քանի դեռ Լաչինի միջանցքում առկա են ադրբեջանական հսկողական միջամտություններն ու այլ խոչընդոտները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Сегодня при поддержке и сопровождении российских миротворческих сил из Арцаха в Армению были перевезены 28 человек, а из Армении в Арцах – 27 человек
Сегодня при поддержке и сопровождении российских миротворческих сил из Арцаха в Армению были перевезены 28 человек, а из Армении в Арцах – 27 человек. Об этом сообщает Информационный штаб Республики Арцах.
''Все они являются лицами, имеющими неотложные гуманитарные потребности, включая потребность в получении медицинской помощи, в уходе за родными и воссоединении с семьей. Сотни людей в Арцахе и Армении с неотложными потребностями в перемещении ждут такой возможности, не считая многих тысяч наших соотечественников, которым необходимо перемещаться в обоих направлениях по менее неотложным вопросам.
Примечание:
Принимая во внимание продолжающуюся 173-дневную блокаду Арцаха со стороны Азербайджана, установку с 23 апреля 2023 г. незаконного пропускного пункта в Лачинском (Кашатагском) коридоре и применение незаконных контрольных мер в отношении граждан Арцаха, продолжающуюся неспособность российских миротворческих сил в вопросе обеспечения режима коридора, закрепленного в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, сохраняющуюся неспособность международного сообщества в вопросе обеспечения решения Международного суда ООН от 22 февраля 2023г. с требованием гарантировать беспрепятственное передвижение людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор, а также гуманитарные потребности населения Арцаха, которые углубляются изо дня в день,
Правительство Республики Арцах:
• считает незаконной блокаду, начавшуюся 12 декабря 2022г., наличие азербайджанского КПП с 23 апреля 2023 г., а также осуществление надзорных мероприятий и других препятствий при передвижении граждан Арцаха, транспортных средств и грузов;
• подчеркивает наличие постоянных и усугубляющихся нарушений многих коллективных и индивидуальных прав народа Арцаха в таких условиях;
• подчеркивает необходимость срочного восстановления режима, закрепленного Трехсторонним заявлением и решением Международного суда ООН, и обеспечения минимальных условий безопасности Лачинского коридора;
•заявляет, что до полного восстановления режима в Лачинском коридоре Правительство Арцаха приложит максимальные усилия для обеспечения определенного передвижения по коридору при поддержке и сопровождении российских миротворческих сил и Международного Комитета Красного Креста с целью удовлетворения неотложных гуманитарных потребностей своих граждан;
• подчеркивает, что в условиях нарушения режима Лачинского коридора и блокады Арцаха любое передвижение по коридору не может трактоваться как действие, которое придает легитимность незаконному контролю Азербайджана и признает несуществующую юрисдикцию Азербайджана над этими территориями, поскольку эти передвижения осуществляются вынужденно, исходя из крайней необходимости обеспечения и защиты основных прав народа Арцаха и обязательств властей Республики Арцах перед своим народом;
• констатирует, что крайне ограниченное гуманитарное передвижение ни в коем случае не может считаться завершением блокады Арцаха до того, пока в Лачинском коридоре продолжаются контрольные мероприятия и чинятся другие препятствия со стороны Азербайджана'',-отмечается в сообщении.