Քանի դեռ Ցեղասպանությունը չի ճանաչվել Թուրքիայի կողմից, այդ երկրի որևէ դրական դերի մասին խոսել չի կարելի. Կասպարով
Շախմատի աշխարհի 13-րդ չեմպիոն, "Մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնադրամի" ղեկավար, ծնունդով Բաքվից Գարի Կասպարովն անդրադարձել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային:
"Լենինը, որը Թուրքիային դիտարկում էր որպես գլխավոր դաշնակից, այդ տարածաշրջանում հեղափոխության Լոկոմոտիվ, փոխանցում է երկու տարածք ՝ Նախիջեւանը, որը բնակեցված է հայերով եւ ադրբեջանցիներով, եւ Ղարաբաղը, որը բնակեցված է բացառապես հայերով, Ադրբեջան ։
Եվ դա, բնականաբար, ականադաշտ է ստեղծում։ Ի դեպ, Ստալինը հետո պարբերաբար էր անում ՝ ստեղծելով այդ ականադաշտերը, փոխելով քարտեզը, որպեսզի հանրապետությունների հնարավոր ելքի ընթացքում միշտ պայթեն այդ ականները
Իրականում կա մի մանրուք, որը սկզբունքորեն կիսում է Ղարաբաղի խնդիրը Ղրիմի և բազմաթիվ այլ խնդիրների հետ ։ Իրականում Խորհրդային Միության օրենքում, որն ընդունվել է 1990-ին, նախատեսվում էր միութենական հանրապետության դուրս գալու բավականին հստակ կանոն, և հստակ նշված է, որ ինքնավար հանրապետություններն ու կոմպակտ բնակության ազգային խմբերը պետք է առանձին քվեարկեն ։ Եվ այդ փլուզման դեպքում նրանք սեփական ինքնորոշման իրավունք ունեն ։ Սա շատ կարեւոր պահ է, որ հիմա շատերը անտեսում են ։ Այդ պատճառով Ադրբեջանի ինքնիշխանության հարցը կասկածելի բնույթ է կրում ։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ այդ ողբերգության Ելակետը սումգայիթյան ջարդն է ։ Հետո ջարդեր եղան Կիրովաբադում, այժմյան Գյանջայում ։ Իսկ հետո, բնականաբար, Բաքվի ջարդեր եղան։ Եվ դա ստեղծել է բացարձակապես անհնար է համատեղ բնակության. Քանի որ, ինչպես ասացի, Թուրքիայի կողմից 1915 թվականի ցեղասպանությունը մինչ օրս չի ճանաչվել ։ Եվ քանի դեռ այդ ցեղասպանությունը չի ճանաչվել Թուրքիայի կողմից, խոսել Թուրքիայի ինչ-որ դրական դերի և Հայաստանի հետ նորմալ հարաբերությունների մասին, Ինձ թվում է, պետք չէ ։ Մենք նման պատային իրավիճակում ենք", - Կասպարովի խոսքը մեջբերում է "Էխո Մոսկվին" ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զորքերը հարձակման են անցել շփման գծի ողջ երկայնքով: Ադրբեջանական զինուժը գնդակոծում է նաև խաղաղ բնակավայրերը ։

Пока геноцид не признан Турцией, говорить о какой-то позитивной роли этой страны не приходится: Каспаров
13-й чемпион мира по шахматам, глава «Фонда защиты прав человека», уроженец Баку Гарри Каспаров коснулся агрессии Азербайджана против Арцаха.
«Ленин, который рассматривал Турцию как главного союзника, локомотив революции в этом регионе, он передает две территории - Нахичевань, населенные пополам армянами и азербайджанцами, и Карабах, населенный исключительно армянами, в Азербайджан.
И это создает, естественно, минное поле. Кстати, Сталин делал потом регулярно, создавая эти минные поля, перекраивая карту для того, чтобы в ходе потенциального выхода республик всегда эти мины взрывались
На самом деле есть одна деталь, которая принципиально разделяет проблему Карабаха с Крымом и многими другими проблемами. На самом деле в законе Советского Союза, который был принят в 1990-м году, предусматривалось довольно четкое правило выхода союзной республики, и четко указано, что автономные республики и национальные группы компактного проживания должны голосовать отдельно. И в случае этого распада они имеют право на собственное самоопределение. Это очень важный момент, которые сейчас многие игнорируют. Поэтому вопрос суверенитета Азербайджана носит сомнительный характер.
Совершенно очевидно, что исходной точкой этой трагедии является сумгаитский погром. Потом были погромы в Кировабаде, нынешняя Гянджа. А потом были, естественно, погромы в Баку. И это создало абсолютно невозможным совместное проживание. Потому что, как я говорил, геноцид 1915-го года Турцией до сих пор не признан. И пока этот геноцид не признан Турцией, говорить о какой-то позитивной роли Турции и нормальных взаимоотношениях с Арменией, мне кажется, не приходится. Мы находимся в такой патовой ситуации», - приводит слова Каспарова «Эхо Москвы».
Напомним, что 27-го сентября азербайджанские войска перешли в наступление по всей протяженности линии соприкосновения в Арцахе. Азербайджанские ВС обстреливают, в том числе, мирные населенные пункты.